dječja književnost
Sjećanje na Sunčanu Škrinjarić

Sunčana Škrinjarić rođena je 11. prosinca 1931. godine u Zagrebu. Diplomirala je hrvatski jezik na Pedagoškoj akademiji. Radila je kao službenica, glumica i novinarka te, naposljetku, kao profesionalna književnica.

Sjećanje na Ivanu Brlić Mažuranić

Ivana Brlić Mažuranić ime je koje već desetljećima obilježava naša djetinjstva i obogaćuje našu maštu. Stvorila je djela neprolazne vrijednosti na kojima joj mogu zavidjeti mnogi narodi koji su podarili čovječanstvu, posebno dječjoj književnosti, vrhunska umjetnička djela.

Sjećanje na Grigora Viteza

Grigor Vitez rođen je 15. veljače 1911. godine u Kosovcu pokraj Okučana. Bio je učitelj u Slavoniji, Podravini i Bosni, nakon toga u Ministarstvu prosvjete te zatim tajnik Društva hrvatskih književnika. Punih šesnaest godina proveo je u izdavačkoj kući Mladost, u kojoj pokreće i uređuje velik broj izdanja književnosti za djecu (Biblioteke Vjeverica i Jelen te nekoliko manjih serijala Iz priče u priču, Plava knjiga, Palčićeva knjižica).

Novi Sajam dječje knjige na Međunarodnom dječjem festivalu u Šibeniku

Na ovogodišnjem, jubilarnom 60. Međunarodnom dječjem festivalu u Šibeniku, prvi put će gostovati Sajam dječje knjige u organizaciji Monte Librića iz Pule. Na jednom od gradskih i festivalskih trgova, poznatom kao Mala loža, petodnevno, šibensko izdanje Sajma dječje knjige počinje u ponedjeljak, 22. i završava u subotu, 27. lipnja 2020. godine.

Novi Sajam dječje knjige na Međunarodnom dječjem festivalu u Šibeniku

Dječja književnost (drugi dio)

Djela A. A. Milnea Medvjedić Winnie zvani Pooh (1926.) i Kuća na uglu Pooh (1928.) bile su namijenjene mnogo mlađim čitateljima. Ove su se knjige priključile malom broju remek-djela dječje književnosti u kojima su crteži imali najvažniju ulogu i stoga za nova izdanja nisu angažirani novi autori.

Novi Sajam dječje knjige na Međunarodnom dječjem festivalu u Šibeniku

Dječja književnost (prvi dio)

Sve do kraja 18. stoljeća djeca su općenito smatrana malim, nezrelim inačicama odraslih osoba, koje moraju što prije odrasti. Književnost namijenjena upravo djeci pojavila se tek kada je djetinjstvo priznato za vrijedno razdoblje života koje ima vlastite zahtjeve. Već do kraja 19. stoljeća objavljen je određen broj klasičnih djela dječje književnosti – Crni ljepotan, Alica u zemlji čudesa. Heidi, Otok s blagom i Pustolovine Toma Sawyera.