jezik
Mjesec hrvatskoga jezika

Na Međunarodni dan materinskoga jezika, 21. veljače, počinje Mjesec hrvatskoga jezika, manifestacija koju je 2014. godine pokrenuo Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, a završava na dan objave Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika 17. ožujka.

Esperanto

Esperanto je međunarodni jezik koji čini međusobno razumijevanje ljudi različitih materinjih jezika mnogo lakšim. On ne pripada nekom određenom narodu, niti određenoj zemlji, stoga ne daje povlastice nijednoj određenoj nacionalnoj kulturi, ali ih niti ne zanemaruje. Esperanto pripada svim ljudima koji ga govore i predstavlja most koji povezuje različite kulture.

Samo se srcem dobro vidi

Učenicima 8. razreda Osnovne škole Ksavera Šandora Gjalskog u Zaboku posljednje djelo za cjelovito čitanje bilo je djelo “Mali princ” autora Antoinea de Saint Exupéryja. Učenici su tijekom čitanja trebali odabrati jedan od brojnih citata ili ulomaka koji ih se posebno dojmio i napraviti vlastite planete.

Jezična baština

Kako bi obradili gradivo Spomenici hrvatske pismenosti, učenici šestoga razreda Osnovne škole August Cesarec iz Ivankova, dobili su zadatak istražiti temu hrvatske jezične baštine i upoznati blago jezične povijesti.

Razumijemo se, zar ne?

Školsku godinu 2020./2021. učenici 3. a i 4. b razreda zajedno s učiteljicama Benita Vladušić i Terezija Zokić iz Osnovne škole Bijaći iz Kaštel Novi uključili su se u jednogodišnji eTwinning projekt. Projekt je nastavak suradnje projektnih partnera iz eTwinning projekta “Sigurnim korakomu školu 1” koji je trajao tijekom školske godine 2019./2020.

Povodom Europskoga dana jezika – matematika na njemačkom jeziku

Europski dan jezika 2020.

Stara latinska poslovica glasi “Koliko jezika znaš, toliko ljudi vrijediš” najbolje dočarava bogatstvo koje stječemo poznavanjem i korištenjem više jezika. Učenje jezika poboljšava komunikacijske vještine, motivaciju učenika i njihov vlastiti osjećaj uspješnosti, otvara vrata u nove svjetove, podučava poštivanju međusobnih različitosti i drugih kultura, pomaže u svakodnevnoj komunikaciji i daje učenicima veću mogućnost zaposlenja i konkurentnost na tržištu rada.

26. rujna – Europski dan jezika

Europski dan jezika obilježava se 26. rujna i to od 2001. godine, koja je odlukom Europske unije i Vijeća Europe proglašena Europskom godinom jezika. Cilj je Dana jezika jačati javnu svijest o važnosti učenja jezika, promicati jezičnu i kulturnu raznolikost Europe te potaknuti cjeloživotno učenje jezika.

Projekt “Jezici bez granica” u Osnovna škola Pavao Belas

Osnovna škola Pavao Belas sudjelovala je u međunarodnom projektu “Paleografski ambasadori – Jezici bez granica”. Ideja je projekta “Jezici bez granica” da učenici, pripadnici različitih kultura promovorijaju materinski jezik na zabavan i inovativan način.