književnost
Međunarodni književni festival – Lit link festival 2022

Međunarodni književni festival pod nazivom “Lit link festival 2022.” održava se od 7. do 10. srpnja u Zagrebu, Labinu i Rijeci. Uz domaće autore, ovogodišnji gosti su pisci i urednici iz Francuske, Belgije, Kanade i Švicarske, koje spaja francuski jezik.

6. Dani Antuna Gustava Matoša

Od 8. do 13. lipnja održavaju se 6. Dani Antuna Gustava Matoša, manifestacija posvećena jednom od najvećih hrvatskih književnika Antunu Gustavu Matošu (Tovarnik, 13. lipnja 1873. – Zagreb 17. ožujka 1914.).

Festival europske kratke priče

Festival europske kratke priče (FEKP) održat će se od 5. do 10. lipnja u Zagrebu i Zadru, a otvara ga razgovor s britanskim piscem Hanifom Kureishijem, najavila je u u četvrtak na konferenciji za novinare Katarina Brajdić iz programskoga odbora Festivala.

U spomen na Josipa Pupačića

Josip Bepo Pupačić rođen je 19. rujna 1928. godine u Slimenu pokraj Omiša. Osnovnu školu polazio je u rodnome mjestu, gimnaziju u Splitu, a diplomirao je na Filozofskome fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Bio je urednik kultnoga časopisa Krugovi i časopisa Književnik.

Sjećanje na Stanka Vraza

Osebujan romantičarski pjesnik, utjecajan promicatelj ideja hrvatskoga narodnog preporoda, sudionik ilirskoga pokreta te prvi hrvatski profesionalni književnik Stanko Vraz, pravim imenom Jakob Frass, rodio se u slovenskome mjestu Cerovcu 30. lipnja 1810. godine. Godine 1836. mijenja ime u Stanko Vraz. Gimnaziju je završio u Mariboru, a završne je razrede polazio u Grazu. Govorio je pet jezika.

Osmi Zagreb Book Festival

U Zagrebu se od 23. do 28. svibnja 2022. godine u prostorima kluba Ritam grada i Knjižare Ljevak održava osmi Zagreb Book Festival – ZBF 2022.

Dodjela nagrade “Anto Gardaš” u Osijeku

Društvo hrvatskih književnika Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski Osijek i Društvo hrvatskih književnika Zagreb, uz pokroviteljstvo Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Županije osječko-baranjske i Grada Osijeka, organiziraju 16. dodjelu Hrvatske književne nagrade za najbolju proznu knjigu za djecu i mladež “Anto Gardaš”.

Festival knjiga i planina “Brdo knjiga”

“Brdo knjiga”, prvi hrvatski i regionalni festival planinama inspirirane književnosti, održat će se od 12. do 15. svibnja u Samoboru i okolnom gorju a nudi bogat program književnih promocija, izleta, predavanja, radionica i drugih sadržaja za sve ljubitelje knjiga i planina.

Objavljeni dobitnici Nagrade “Vladimir Nazor”

Odbor Nagrade “Vladimir Nazor”, donio je odluke o dobitnicima za najbolja umjetnička ostvarenja u Republici Hrvatskoj za 2021. godinu u području književnosti, glazbe, arhitekture i urbanizma, filmske i kazališne umjetnosti te likovnih i primijenjenih umjetnosti.