kultura
Povijest knjige

Prije pojave pisma ljudi su informacije pohranjivali u glavi. Pisanje je bilo izumljeno prvenstveno radi očuvanja informacija, kako bi se mogle prenijeti na druge ljude i tek je kasnije ono postalo sredstvom osobnog izražavanja.

Dani Antuna Šoljana

Dani Antuna Šoljana književna je i kulturološka manifestacija koja se od 1996. godine organizira u Rovinju u suradnji Pučkog otvorenog učilišta Grada Rovinja-Rovigno i Društva hrvatskih književnika.

Ljeto u MSU od 5. lipnja do 10. srpnja

Ovogodišnje Ljeto u MSU održat će se od 5. lipnja do 10. srpnja na platou kod tobogana Muzeja suvremene umjetnosti, prema prepoznatljivoj formuli 4 u 1, s koncertima, izložbama, filmovima i performansima.

Natječaj za učenike Zadarske županije

Pedagoška služba Narodnog muzeja Zadar organizira natječaj u povodu Dana Zadarske županije 2021. pod nazivom “Županijo, sretan ti rođendan!”. Natječaj je namijenjen djeci u dječjim vrtićima i učenicima osnovnih i srednjih škola s područja Zadarske županije.

Glazbene igre u nastavi

Prvi su se oblici glazbenog obrazovanja, s posebnim naglaskom na glazbene igre, pojavili već kod najstarijih civilizacija starog Istoka. Glazba se u Ateni smatrala snažnim sredstvom ljudskog razvoja i kako bavljenje istom čovjeka čini boljim i plemenitijim bićem. U poznatom spartanskom odgoju, glazba je pak korištena kao snažno sredstvo razvijanja borbenog duha i pripremu vojnika za bitke.

Dvije online konferencije na temu obrazovanja i kulture u doba krize

Baveći se temom obrazovanja i kulture u vremenu krize, od 30. listopada do 1. studenog održat će se dvije online konferencije kojima se privode kraju veliki međunarodni projekti “Arts and Humanities Entrepreneurship Hubs” i “Freiraum”, u kojima kao partneri sudjeluju i riječke institucije i organizacije.