liječenje
Kako prepoznati i liječiti alergije

Prepoznavanje alergijske prirode poremećaja vrlo je važno već u početku same bolesti kako bi se stanje na vrijeme liječilo, a pacijent dobio detaljne upute o izbjegavanju alergena i načinu uzimanja lijekova.

Streptokok – uzročnik grlobolje

Zima je omiljeno dječje godišnje doba. Snježne radosti su neizostavni dio dječjih igara predškolske i školske djece. I dok se djeca sanjkaju, grudaju, od velikih snježnih pahulja grade snjegovića, sedmogodišnji Luka sjedi u svojoj sobi i tužno gleda kroz prozor. Već treći dan ima jaku grlobolju i povišenu tjelesnu temperaturu. Posjetio je liječnika koji je dijagnosticirao gnojnu upalu grla, propisao antibiotik i savjetovao mirovanje. Luka je zarazan (kliconoša) za okolinu zbog  širenja dobro poznate zarazne bakterije streptokok (Streptococcus), uzročnika brojnih bolesti. Streptokoki su uzročnici brojnih oboljenja, ali najčešće bolesti koje streptokoki uzrokuju su  agrla (angina) te šarlah.

Streptokok – uzročnik grlobolje

Doktorice, jao, boli me glava!

Znate li koja se bolest ili tegoba najviše javlja kod ljudi? Glavobolja! Prema nekim statističkim podacima gotovo dvije trećine stanovnika našega planeta u svojemu životu barem jednom osjete glavobolju (pojedini naši stručnjaci navode da je taj broj još i veći). I odmah da kažem: na našu sreću više od 90 posto glavobolja nisu posljedica organskoga poremećaja (nisu znak neke ozbiljne bolesti), već su simptom blagog poremećaja, prolaznog karaktera i nestaju bez posebne terapije. Istina, ponekad je glavobolja vjesnik ozbiljnih i teških bolesti, osobito ako je izbila naglo i ako je bol jaka, ali takvi slučajevi nisu česti.