škola
Kako pripremiti dijete za školu – ciklus predavanja Centra za roditelje

Tijekom rujna 2021. godine u knjižnici Silvija Strahimira Kranjčevića održat će se niz korisnih predavanja namijenjenih roditeljima prvašića ali koja mogu biti inspiracija i roditeljima djece koja već pohađaju školu i susreću se s izazovima u učenju, ispunjavanju obaveza, suradnji s učiteljima i ponašanju.

Diskriminacija u školskim klupama – kako se boriti protiv nje

Jane Elliott, nekadašnja osnovnoškolska učiteljica u Iowi, 1968. godine provela je eksperiment u svom razredu „trećaša“, koji se do danas smatra jednako kontroverznim koliko i značajnim. Potaknuta ubojstvom Martina Luthera Kinga Jr., diskriminirajućim izjavama novinara prilikom izvještavanja o tom događaju, te općom nezainteresiranošću ostatka školskog osoblja za isti događaj, osmislila je kako se, barem u vlastitom razredu, boriti s rasizmom.

Važnost socijalnih vještina u rješavanju sukoba

Škola je djetetu drugi dom, tamo provede najveći dio svoga djetinjstva. Prelaskom iz vrtića u školu dijete dolazi u dodir s novom okolinom gdje se treba afirmirati kao član nove zajednice.  Kako bi afirmacija prošla što uspješnije bitne su socijalne vještine.

Priče iz “stare skule”

Učenici razredne nastave Osnovne škole Ante Curać – Pinjac iz Žrnova posjetili su otočić Vrnik te odradili školski sat u “staroj skuli” učeći na način kako su njihovi vršnjaci učili prije 60 i više godina.

Psiholog u školi

Što je školska psihologija? Što je posao školskog psihologa? Bavi li se školski psiholog samo učenicima ili je tu i za potrebe nastavnika – odnosno: tko su korisnici školskog psihologa?

Digitalni rječnik kao rođendanski poklon

Učenici 6. a iz Osnovne škole Josipa Antuna Ćolnića iz Đakova su na satu engleskog i njemačkog jezika u alatu Book Creator izradili digitalni njemačko-engleski rječnik s najbitnijim pojmovima vezanim uz školu. Poklon je ovo školi, djelatnicima i učenicima povodom 40. rođendana škole. Naime, 11. je ožujka rođen biskup Ćolnić po kojem škola nosi ime i učenici na ovaj način odlučili proslaviti rođendan i obilježiti Dan škole.