stručno usavršavanje
Novi Erasmus+ projekt Gimnazije Velika Gorica – „Meke vještine za školu 21. stoljeća“

Uspješno obrazovanje u modernoj školi usmjereno je na učenička postignuća i kompetencije koje je potrebno steći tijekom formalnog obrazovanja kao temelj za nastavak obrazovanja, konkurentnost na tržištu rada i osviještenost o potrebi cjeloživotnog obrazovanja bez obzira kojom se profesijom bavili u budućnosti. Globalne promjene u društvu i njihova brza dinamika dovode do potrebe cjeloživotnog učenja i redefiniranja ključnih kompetencija nastavnika i učenika.

Gimnazija Velika Gorica i Erasmus+ se vole

Potreba za cjeloživotnim učenjem i kontinuiranim stručnim usavršavanjem nastavnog i nenastavnog osoblja Gimnazije Velika Gorica inicirala je planiranje Erasmus+ KA 101 projekta “Jačanje kapaciteta za digitalno zrelu i inkluzivnu školu”. Projekt smo proveli u školskoj godini 2018./2019. Ranije iskustvo iz projekata KA1 „Osnaživanje Tima za kvalitetu i uvođenje europske dimenzije u školski kurikulum“(2014./2015.) i KA2 „White Rose“ (2017.-2019.) u okviru programa Erasmus+ ukazalo nam je na važnost daljnjeg strateškog planiranja i identificiranja prioriteta u razvojnom planu Škole.

Edukacija “How are you, teacher?“

U kolovozu 2019. godine učiteljica Jasna Bartolović Rimac iz OŠ Pantovčak boravila je na edukaciji u sklopu Erasmus KA1 projekta “Resourceful school“. Cilj edukacije “How are you, teacher?“ u finskom gradiiću Ouluu je bio kako jednostavnim, i nažalost zaboravljenim, načinima smanjiti stres kod učitelja.

Stručno usavršavanje o primjeni metode coachinga u obrazovanju

Riječ je o projektu u okviru programa ERASMUS+ pod nazivom “Projekti mobilnosti u području općeg obrazovanja i obrazovanja odraslih“. Ključna aktivnost 1 namijenjena je  ostvarivanju mobilnosti zaposlenika  odgojno-obrazovnih ustanova u svrhu usavršavanja znanja, vještina i kompetencija  potrebnih za obavljanje posla u svojim matičnim ustanovama.  Odabrali smo aktivnost pod nazivom „Osposobljavanje osoblja“  koja može trajati od dva dana do dva mjeseca, konkretnije „sudjelovanje u strukturiranim tečajevima i ostalim oblicima osposobljavanja u inozemstvu“.

Ivana Čale, profesorica mentorica engleskog jezika, voditeljica i koordinatorica  projekta osmislila je idejni prijedlog pod nazivom „Creative and interactive teaching“.  U samoj prijavi projekta navela je  glavne poteškoće OŠ Žitnjak s kojima se susrećemo, a to su: niska motivacija učenika za učenje, slaba akademska  postignuća, rano napuštanje školovanja, često  nasilno ponašanje učenika. Budući da smo svjesni svoje odgovornosti kao nastavnika i važnosti cjeloživotnog učenja, stručnog usavršavanja i moderniziranja nastave spremno smo krenuli u projekt „Creative and interactive teaching“. Teme projekta, kao što se može zaključiti iz naslova,  povezane su sa kreativnim metodama poučavanja i upotrebom modernih tehnologija u nastavi.

Prema detaljnim uputama Agencije za mobilnost i projekte Europske unije (AMPEU) na stranicama www.schooleducationgateway.eu odabrala sam tečaj pod nazivom „Vitamin C Boosts Education! Coaching-The nonformal education method to bring out the best from your learners“. Moje stručno usavršavanje održavalo se na Malti, od 27. 09. do 05. 10. 2015. godine u organizaciji institucije “DOMINOU ASSOCIATION” iz Rumunjske. Riječ je o 54 sata stručnog usavršavanja.

Projekt „How to teach business? / How2Biz?“

Ekonomsko-birotehničkoj školi iz Slavonskog Broda kao koordinatoru VET konzorcija, čiji članovi su i Ekonomska škola Braća Radić iz Đakova i Srednja škola Isidora Kršnjavoga iz Našica, odobrena je financijska potpora za provođenje projekta „How to teach business? / How2Biz?“. Projekt financira Europska unija, sredstva je odobrila Agencija za mobilnost i programe EU, a vrsta projekta je osposobljavanje osoblja u inozemstvu. Projekta “How2Biz?“ se odvija u program Erasmus+ za Ključnu aktivnost 1 za područje strukovnog obrazovanja i osposobljavanja.