Na tečaju su sudjelovale učiteljice iz Španjolske i Irske, što je omogućilo bogatu razmjenu iskustava o radu u školama, različitim obrazovnim sustavima i suvremenim izazovima u poučavanju.
Cilj edukacije bio je unaprijediti kompetencije učitelja za poticanje mentalnog i fizičkog zdravlja učenika kroz primjenu aktivnosti u prirodi i razvoj svjesnosti (mindfulnessa). Poseban naglasak tečaja stavljen je na ekopsihologiju, mindfulness (svjesnu prisutnost), socijalno-emocionalno učenje te biofilni pristup uređenju učionica i škole.
Program tečaja kombinirao je teorijska predavanja i niz praktičnih aktivnosti na otvorenom, čime je omogućeno neposredno iskustveno učenje. Tečaj je započeo interaktivnim aktivnostima kroz koje smo se upoznali i razgovarali o osobnim i profesionalnim iskustvima. Kroz različite smo aktivnosti promišljali o vlastitim iskustvima s prirodom, dobrobiti učenika i načinima kako prirodu uključiti u nastavni proces.
Poseban naglasak bio je na razvoju mindfulnessa. Sudjelovali smo u svjesnim šetnjama u prirodi, vježbama disanja i opuštanja te aktivnostima usmjerenim na opažanje putem svih osjetila.
Takav pristup pomaže smanjenju stresa, poboljšanju koncentracije i emocionalnoj stabilnosti te su lako primjenjive u radu s učenicima. Praktični dio tečaja uključivao je aktivnosti poput: „sit spot“ (mirno promatranje prirode), vođene šetnje u tišini, te senzorne aktivnosti (slušanje, promatranje, dodirivanje prirodnih materijala). Takve aktivnosti potiču povezanost s prirodom, razvoj pažnje, empatije i unutarnjeg mira. Istraživali smo prirodu kroz osjetila, promatrali i analizirali biljke te reflektirali vlastite emocije i doživljaje čime smo naglasili važnost usporavanja i svjesnog doživljavanja okoline.
Na tečaju su se sudionici imali prilike upoznati s konceptom biofilnog dizajna, odnosno uključivanja prirode u učionički prostor kroz biljke i prirodne materijale, prirodno svjetlo, organizaciju nastave na otvorenom. Takva vrsta nastave i okruženje pozitivno utječu na koncentraciju, motivaciju i dobrobit učenika. Kroz radionice smo razvijali ideje za primjenu naučenog u radu s učenicima poput: boravka u prirodi i slobodne igre, vođenih šetnji i mindfulness aktivnosti, vođenja dnevnika u prirodi, kreativnog rada s prirodnim materijalima te vrtlarenja i brige o biljkama. Sudjelovali smo i u aktivnosti u urbanom prostoru gdje smo kroz svjesno promatranje grada osvijestili da se mindfulness može primjenjivati u svim okruženjima, a ne samo u prirodi.
Tijekom boravka u Ljubljani sudionici su imali priliku upoznati grad i njegovu okolicu s brojnim kulturnim i prirodnim znamenitostima. Sudjelovanje na ovom tečaju bilo je iznimno vrijedno iskustvo koje je doprinijelo profesionalnom i osobnom razvoju. Sudionici su stekli nova znanja o važnosti prirode za dobrobit učenika, kao i konkretne metode koje su primjenjive u svakodnevnom radu poput kratkih mindfulness aktivnosti, poticanje boravka učenika u prirodi, oplemenjivanje školskog prostora prirodnim elementima, razvijanje socijalno-emocionalne vještine učenika, a sve u cilju poticajnog, zdravog i ugodnog okruženja za učenje.