Tolerancija
Festival tolerancije od 1. srpnja na Bundeku

Festival tolerancije, uoči jubilarnog, 15. izdanja, koje će se održati od 1. do 10. srpnja na zagrebačkom Bundeku, najavljuje bogat program s recentnim filmovima odabranima u skladu s festivalskom misijom promicanja tolerancije, dijaloga i poštovanja.

Tolerancija odnosno poštivanje različitosti

Pojam tolerancija dolazi od grčke riječi tolerare, što znači podnositi. Ona podrazumijeva snošljivost i uvažavanje tuđih ideja, stavova i načina života. Biti tolerantan znači biti osviješten o različitosti u odnosu na nas same i prihvaćanje toga u svakodnevnom životu. Uz ovaj se pojam vežu i slični pojmovi kao što su stereotipi i predrasude.

Kako postati dobar prijatelj?

Školsku godinu 2020./2021. učenici 2. a razreda Osnovne škole Milan Brozović Katav započeli su uključivanjem u projekt “Memento prijateljstva 7”. Projekt je dio eTwinning platforme sedmu godinu za redom, a voditelji projekta su učiteljice Sandra Vuk i Nevenka Dimač. Učenici 2. a razreda s učiteljicom Daliborkom Rotar drugu godinu sudjeluju u radionicama prijateljstva.

16. studenoga – Međunarodni dan tolerancije

Međunarodni dan tolerancije obilježava se 16. studenoga. To je dan koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas. Dan koji nas potiče na snošljivost prema drugima. Generalna Skupština Ujedinjenih naroda je 1996. godine pozvala zemlje članice da ustanove Dan tolerancije u sladu s Deklaracijom o principima tolerancije koja je potpisana od strane članica 16.11.1995. godine.

Obilježavanje Međunarodnog dana tolerancije – online

Svake godine, povodom obilježavanja Međunarodnog dana tolerancije (16. studenog) i Sveopćeg dječjeg dana (20. studenog), u Osnovnoj školi Domovinske zahvalnosti odvijaju se aktivnosti u sklopu školskog projekta. Ove godine, zbog epidemiološke situacije, odlučili su obilježavanje prebaciti online.

Međunarodni eTwinning projekt Pusni običaji naših krajeva

Pusni običaji naših krajeva novi je projekt na eTwinning platformi. Projekt su osmislile učiteljice drugih razreda osnovne škole Daliborka Rotar i Milana Vukelić. Projekt je suradnja dviju susjednih škola OŠ “Milan Brozović” iz Kastva i OŠ”Sveti Matej” Viškovo.

Međunarodni eTwinning projekt Pusni običaji naših krajeva

eTwinning projekt “Obitelj i ja” u nastavi na daljinu

Tijekom školske godine 2019./2020. učenici 1. a i 3. d razreda Osnovne škole Sveti Matej Viškovo sudjelovali su u međunarodnom eTwinning projektu “Obitelj i ja / The family and I”. Škole iz Hrvatske i Srbije su bile uključene u projekt.