zdravlje
Kako se efikasno boriti protiv kašlja

Kašalj je refleks koji organizam koristi da se iz disajnog sistema izbace sekret (nastao borbom sa izazivačima bolesti) i izazivači bolesti. Ali, kašalj može biti i posljedica oslabljenog srca, alergije, pušenja, pa i simptom raka pluća. Kašalj je, dakle, samo simptom, a uzrok je neko drugo stanje ili oboljenje.

Tea Time – vrijeme je za čaj

Nitko ne zna sigurno tko je prvi došao na zamisao da se biljka čaj upotrijebi za kuhanje napitka. Prema jednoj kineskoj legendi, otkrio ga je kineski car – vješt gospodar i veliki učenjak – Shen Nung koji je živio prije pet tisuća godina.

Dobrobiti suživota s kućnim ljubimcima

Nije potrebno biti stručnjak na području psihologije ili mentalnog zdravlja da budemo svjesni toga kako naši životinjski članovi obitelji pozitivno utječu na nas i na naše ukućane, međutim ponekad je baš dobro znati da ono što osjećamo i poznajemo iz svog iskustva podupire sama struka i znanost.

Elektronički uređaji ometaju normalan san

Termin, trajanje i kvaliteta sna usko su povezani sa svjetlom i tamom, jer oni utječu na usklađivanje našeg unutarnjeg biološkog sata. Biološki sat sastoji se od skupine stanica u mozgu, koja se naziva suprakijazmatička jezgra. Ova se jezgra ravna prema ciklusu svjetla i tame u okruženju, ovisno o količini svjetla koje ulazi u oko.

Glavne smjernice za unaprjeđenje zdravlja djece

Zdravi stil života od neprocjenjive je važnosti upravo u ovom životnom razdoblju. Dječji organizam intenzivno raste i razvija se, a to je praćeno naglim intelektualni i emocionalni napretkom. Kako bi dijete u svakom od tih područja moglo ostvariti svoj maksimalni potencijal, životni uvjeti djeteta moraju biti najbolji mogući.

Mobiteli ozbiljno ugrožavaju san djece i roditelja

Višesatno gledanje u ekrane pametnih telefona, tableta i ostalih sličnih uređaja postala je naša svakodnevica. Osim što su poslovi 21. stoljeća usko vezani uz računala, svoje slobodno vrijeme počeli smo sve više provoditi uz pametne uređaje. Roditeljima, djeci, pa i bakama i djedovima, promijenile su se navike korištenja medija, što dovodi i do promjena u obiteljskim odnosima.

Prihvaćanje tuge i razumijevanje depresije vodi ka pomoći

Tuga je (uz strah, radost, gađenje i ljutnju) jedna od osnovnih ljudskih emocija, iznimno važna za naše psihološko preživljavanje, te je oduvijek bitan sastavni dio ljudskih iskustava i doživljaja. Ukratko rečeno, tuga (osjećati se tužno) naša je prirodna reakcija na situacije ili doživljaje koji su nas povrijedili, koji su nam stvorili emocionalnu bol ili zbog kojih tugujemo i žalimo.