zdravlje
Kako spriječiti nastanak karijesa

Sjećate li kada su vam roditelji u djetinjstvu govorili kako će šećer u slatkišima uništiti vaše zube? No to nije u potpunosti istinito. Šećer svakako doprinosi propadanju zubi, ali ne na način na koji mislite. Osim toga namirnice koje inače ne bi probudile sumnju također loše djeluju na zube, baš poput žvakaće gume koju žvačete.

Započnite dan doručkom!

Za dobar početak dana, važno je osigurati energiju i započeti dan s doručkom.  Naime dokazano je da upravo doručak poboljšava pamćenje, razumijevanje i pridonosi boljem raspoloženju u školi.

Tajna morske klime

Vrijeme je godišnjih odmora i čestih odlazaka na more, kako bi se maknuli od stresnih školskih i poslovnih obaveza i napunili baterije za nove izazove. No znamo li zašto većina ljudi odabire baš odlazak na more, te u čemu je tajna morske klime i njenog povoljnog utjecaja?

Sunčanica

Najalarmantniji problemi koje donose visoke temperature, svakako su sunčanica i toplinski udar. Sunčanica je snažna reakcija cijelog organizma na prekomjerno izlaganje suncu. Nastaje uslijed dugotrajnog izlaganja glave, a posebno potiljka, utjecaju sunčeve topline.

Šetnjom do zdravlja

Prema informacijama objavljenim na portalu Earthtimes, samo trideset minuta dnevne šetnje šest dana u tjednu smanjuje rizik obolijevanja od srčanih bolesti i dijabetesa čak i bez ikakvih promjena u prehrani.

San štiti pamćenje

Osobe koje redovito spavaju preporučenih sedam do osam sati svake noći imaju kvalitetnije pamćenje, sugerira istraživanje američkih znanstvenika.

Kako nastaje buka

Zvuk nastaje vibracijom predmeta. Vibracija ili treperenje zapravo je kretanje predmeta naprijed i nazad. Ali, da bi se treperenje čulo, ono se mora događati u nekoj sredini, u nečemu što može prenositi zvuk od izvora zvuka do prijemnika. Ta sredina može biti zrak, tekućina ili čvrsto tijelo.

Što je dehidracija i kako ju prepoznati i spriječiti

Dehidracija je stanje koje se javlja kada čovjek izgubi više tekućine nego što je konzumirao te tako poremeti osjetljivu ravnotežu minerala u tjelesnim tekućinama. Kako prepoznati dehidraciju? Ne može se uvijek pouzdati u osjećaj žeđi kada je potreba za vodom u pitanju, naročito kod djece i osoba treće dobi.

Toplinski udar

Ljeto sa sobom donosi velike vrućine, koje teško podnose ne samo kronični bolesnici i starije osobe, već predstavljaju velik napor i za organizam mladih, zdravih ljudi.