znakovi
Znakovi koji ukazuju provodi li dijete previše vremena igrajući video igrice

Tehnologija je svugdje oko nas i u potpunosti se ispreplela u živote odraslih ali i djece. Gotovo je nemoguće zamisliti dan bez pametnih telefona, kompjutera i tableta u svijetu odraslih ali i u svijetu mladih i djece. Teško je priznati kako djeca danas više vremena provode ispred malih ekrana nego u parkovima, praktičnoj igri sa svojim vršnjacima ili jednostavno u druženju, a da u cijeli koncept zajedničkog vremena nije upotrjebljen barem jedan od digitalnih uređaja. Naizgled simpatično i zapravo normalno za 21. stoljeće, ako se ne uspostave pravila i granice, cijela priča može krenuti smjerom koje niti jedan roditelj ne želi.

Znakovi koji ukazuju provodi li dijete previše vremena igrajući video igrice

Znakovi koji ukazuju kako je vaše dijete pod stresom

Iako zvuči pomalo nevjerojatno, nepobitna je činjenica kako se današnja djeca od najranijeg djetinjstva nalaze pod određenim količinama stresa. Kako to obično biva, nisu niti svjesni kako je stanje u kojem se nalaze zapravo stres i svatko od njih reagira na njega na svoj individualan način.

Znakovi koji ukazuju provodi li dijete previše vremena igrajući video igrice

Znakovi i simptomi zlouporabe sredstava ovisnosti

Adolescenti su dobna skupina koja je najviše vulnerabilna za zlouporabu sredstava ovisnosti i u toj se dobi najčešće započinje s eksperimentiranjem. S obzirom da se mozak adolescenata još uvijek razvija u područjima koja reguliraju donošenje odluka, rasuđivanje i samokontrolu, oni su osobito skloni rizičnim ponašanjima, koja uključuju zlouporabu sredstava ovisnosti.