prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Početak Programa “Činimo dobro Otiskom srca” / DoGood People/

Članovi volonterskog kluba OŠ Siniše Glavaševića pod mentorstvom Karoline Nadaždi Hideg učiteljice hrvatskog jezika i povijesti i knjižničarke Biljane Krnjajić uključili su se u projekt ‘Činimo dobro Otiskom srca’ koja se provodi u suradnji sa Španjolskom organizacijom kroz međunarodnu platformu ‘DoGood People’ u organizaciji Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.

Program je započeto 16. studenog 2023. godine i trajat će do 10. prosinca 2023. godine. Svi sudionici programa imaju deset istih zadataka koje trebaju izvršiti i za koje dobivaju bodove što dodatno motivira učenike.

Što je DoGood? DoGood je mobilna aplikacija putem koje se uči i vježba održivost, pojam o kojem mnogi pričaju, ali malo ljudi
stvarno razumije. Platforma koja će pomoći u ostvarivanju održivosti, a kroz naše ispunjavanje izazova generirat će se pozitivan utjecaj na planet i društvo! Jedan od ciljeva projekta je da djeca stečena znanja primjenjuju u svakodnevnom životu. Djeca će kroz ovaj projekt naučiti da je važno živjeti održivo,  a to znači da gasimo svijetlio kad izlazimo iz učionice, da štedimo plin, vodu itd. Naučit ćemo da je jako važno više pažnje posvećivati i našim najmilijima…

Poručujemo da svi pomognu Zemlji i njezinim stanovnicima.

DooGood izazovi

  1. Smeće pripada kanti za smeće – Okupite se sa svojim kolegama kako biste prikupili smeće iz dvorišta. Još uvijek je onih koji odlažu smeće na ulici, zagađujući tako gradove i naselja, zanemarujući činjenicu da to smeće može doći do prirode. Nešto se slično dogodi i u našim školama. Dokažimo da vrijedimo više od toga.
  2. Zid raznolikosti – Djeca su savršen primjer kako diskriminacija drugih na temelju rase, spola ili dobi ne dolazi urođeno, već je rezultat odgoja i vanjskih poruka koje ljudi primaju tijekom svog života. Pokažimo djeci vrijednost različitosti
  3. Solidarnost kroz suradnju – Na solidarnost se može utjecati na mnogo načina, ne samo davanjem onima kojima je to potrebno. Dobra aktivnost za djecu je da ih se nauči dijeliti sa svojim vršnjacima. Na taj način ostvaruje se osjećaj solidarnosti dijeleći nešto svoje s drugima.
  4. Pisma starijima – Pomozite svojim učenicima da napišu pismo ohrabrenja.
  5. Čiste boje – Ako želimo da današnja mladež ima čistu i održivu budućnost, moramo početi podizanjem njihove svijesti. Napravimo onu jednostavnu vježbu naučivši ih kojoj boji pripada otpad.
  6. Jednakost 1-0 Diskriminacija – Jeste li znali da, iako se nogomet u Europi smatra „muškim sportom“, u Sjedinjenim Američkim Državama se smatra „ženskim sportom“? Jedan je od mnogih primjera da je pripisivanje aktivnosti prema vašem spolu zastarjelo.
  7. Prazne sobe – Koliko smo puta napustili sobu i ostavili uključeno svjetlo? Ove male stvari uzrokuju veću potrošnju energije nego što nam j e potrebno što naravno i više košta. Ne zaboravite isključiti svjetlo kad izlazite iz sobe.
  8. Čišćenje ormara – Mnogo je više ljudi nego što mislite koji ne mogu priuštiti kupnju nove odjeće.
  9. Zasadi drvo – Nedostatak zelenih površina može dovesti do zagađenja okoliša u gradovima i naseljima. Zeleni grad i naselje, između ostalog, znači čistiji zrak i uštedu energije. Sadnja stabla ili biljke jedan je od najjednostavnijih načina koje možemo napraviti za doprinos okolišu.
  10. Smiješno voće – Mnogo se voća i povrća odbacuje jer njihova veličina, oblik ili boja nisu „odgovarajući“. I „smiješno voće“ je ukusno, a podučavajući najmlađe generacije, podiže se svijest o važnosti zdrave prehrane i podržavamo održivu poljoprivredu.

Pored ispunjavanja izazova, postoji i mogućost da predložite svoje izazove, odnosno ono što zovemo samoizazovi. Kao i sa izazovima, možete podijeliti s drugima vaša održiva djela koja činite svakodnevno u vašem životu, a ne nalaze se u izazovima koji su predloženi.

Svaki sudionik može odraditi jedan samoizazov dnevno. Za svaki ispunjeni izazov, zaprimit ćete određeni broj bodova, dok ćete za svaki ispunjeni samoizazov, zaprimiti 1 bod.  Bodovi služe za pozicioniranje na ljestvici, na kojoj će se prikazivati  trenutna pozicija u održivom natjecanju (na zdrav način). Svi izazovi i samoizazovi, kao i oni od drugih korisnika, objavljeni su na društvenom zidu gdje se možete inspirirati održivim djelima drugih i imati interakciju sa njima.