I ove školske godine šest vrijednih učenica nastavlja sudjelovati u međunarodnom projektu poticanja čitanja Naša mala knjižnica 3 (NMK3). To su: Nika Pipunić, Dorotea Mrkonjić, Jasmina Velagić, Viktoria Dević, Mia Garić i Matea Šimić. Danas je održano prvo predstavljanje njihovih kreativnih uradaka.
Učenica Matea Šimić izradila je dva iznimno uspješna reklamna plakata za knjigu Rika autorice Daniele Carucci s ilustracijama Giulie Torelli. Roman prati djevojčicu Miju, starog lava Lea, mehaničara i mađioničara Marija, mrzovoljna jazavčara Viktora te tajanstvene zlikovce Plave. Kroz pustolovine, potragu i prerušavanja tematiziraju se prijateljstvo i sloboda.
Učenica Mia Garić predstavila je knjigu Andrijane Dragičević Dragi ja iz prošlosti, platit ćeš mi za ovo uz ilustracije Melvina. Riječ je o duhovitoj i neobičnoj priči o dječaku koji piše pisma samome sebi iz prošlosti, pokušavajući promijeniti tijek vlastite povijesti. Uz izlaganje je izradila i dva dojmljiva reklamna plakata.
Učenica Dorotea Mrkonjić izradila je mini knjigu u obliku stripa za roman Nešto je u zraku autora Petera Svetine, s ilustracijama Petre Preželj. Priča vodi kroz svijet djevojčice Aide, njezina tate od papira, djeda koji traži zaboravljeni broj, vodenog čovjeka Valdštajna te patka s iznimno oštrim vidom. Riječ je o romanu ispunjenom toplim humorom, osebujnim likovima i maštovitim trenucima.
Učenica Viktoria Dević napisala je kratku pjesmu nadahnutu knjigom slovenske autorice Nataše Konc Lorenzutti Sutra ću biti dosadan kao pas, koju je ilustrirao Igor Šinkovec. Roman donosi humorističnu priču o dječaku Akselu koji obožava vremensku prognozu i sanja o tome da postane prognostičar, a neočekivani događaji u parku mijenjaju njegov pogled na svijet.
Učenica Nika Pipunić nacrtala je strip prema knjizi Olaf Dugobrki talijanske autorice Marie Vago, s ilustracijama Federica Appela. Roman prati pustolovine mačka Olafa koji s vikingom Leifom putuje sve do Amerike.
Učenica Jasmina Velagić pripremila je kuhinjski recept inspiriran knjigom Žuti šal hrvatske autorice Silvije Šesto, s ilustracijama Ane Vujasić. Roman se bavi temama otuđenosti i pretjerane uporabe tehnologije te njihovim posljedicama u svakodnevici.
Ovogodišnji NMK3 donosi pet izazova iz Dnevnika čitanja:
- Od naslovnice do crvenog tepiha – snimanje kratkog filma o autoru
- Kuharski recept za stvaranje ukusne literarne poslastice – stvaranje nove priče, pjesme ili dramskog prizora
- Kreativna avantura: od riječi do slike – izrada stripa ili ilustracija
- Uskoči na vrtuljak mašte: reklama za knjigu – izrada i objava reklame, primjerice na TikToku
- Vodič za novinare – istraživanje dojmova i pisanje izvještaja
Zadaci se mogu raditi samostalno ili u skupini, a prije svake knjige u Dnevniku čitanja nalaze se dvije kreativne aktivnosti koje pomažu učenicima bolje razumjeti priču, likove i teme.