prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Koliko dugo spavate ovisi o vašim genima

Količina vremena koju provedete spavajući povezana je s dva područja unutar DNK, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu Molecular Psychiatry.

Istraživači su proučili podatke više od 50 000 ispitanika koji su sudjelovali u provedenoj studiji. Uspoređujući njihove genetske informacije s brojem prospavanih sati tijekom noći, došli su do zaključka da je vrijeme koje provedemo spavajući povezano s dvije regije unutar DNK. Prema rezultatima ovog istraživanja, prva regija povezana je sa spavanjem dužim od prosjeka, dok je druga povezana sa spavanjem kraćim od uobičajenog prosjeka spavanja, a ranije studije dovele su ju u vezu s povećanim rizikom od shizofrenije i depresije.

„Obrasci spavanja pod utjecajem su genetskih razlika. Ova studija jedna je od prvih koja je započela s identificiranjem ovih genetskih razlika, a nadamo se da će nam pomoći da bolje razumijemo uzroke poremećaja spavanja, te posljedice takvoga stanja poput dijabetesa i psihičkih poremećaja”, rekao je autor studije dr. Daniel Gottlieb, ravnatelj bostonskog Centra za poremećaje spavanja.

Prethodna istraživanja pokazala su kako previše, ali i premalo spavanja povećava rizik od pojave dijabetesa, pretilosti, hipertenzije, različitih bolesti srca, psihičkih bolesti, pa čak i prerane smrti. Primjerice, prilikom provođenja jednog od istraživanja, istraživači su otkrili kako je rizik od dijabetesa tipa 2 bio čak 30% veći kod onih ispitanika koji su spavali manje od šest sati, za razliku od onih koji su spavali sedam sati.

Znanstvenici nisu sigurni koji točno mehanizmi mogu objasniti promatranu povezanost trajanja sna i dvije genetske regije utvrđene ovom novom studijom, no pretpostavljaju da prva genetska regija identificirana u studiji može utjecati na obrasce spavanja regulacijom razine hormona štitnjače. To DNK područje nalazi se u neposrednoj blizini gena PAX8 koji je uključen u razvoj i funkciju štitnjače. U prilog toj pretpostavci ide činjenica da su osobe s hipotireozom (stanje u kojem štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona štitnjače) sklone pretjeranoj pospanosti, dok one s hipertireozom (stanje kada štitnjača proizvodi previše hormona) mogu imati problema s nesanicom. Međutim, budući da na vrijeme odlaska na spavanje i trajanje sna utječu i brojni vanjski čimbenici, potrebno je provesti dodatna istraživanja kako bi se izdvojili ti genetski utjecaji.

 

Članak je prenesen s portala Znanost.