Ovaj edukativni izlet bio je dio nastojanja da se učenicima približi koncept održivog razvoja, reciklaže i ekološke poljoprivrede, a sve u sklopu šire inicijative koja promiče zdrav način života i odgovorno ponašanje prema okolišu.
ZMAG – Centar za održivi razvoj
Reciklirano imanje ZMAG (Zeleni mrežni akcijski grad) jedno je od pionirskih imanja u Hrvatskoj koje se bavi održivom poljoprivredom, reciklažom, kompostiranjem i edukacijom mladih ljudi o važnosti zaštite okoliša. Imanje se ponosi implementacijom ekoloških praksi koje uključuju korištenje obnovljivih izvora energije, permakulturne metode i recikliranje otpada, čime nastoji smanjiti negativan utjecaj na okoliš.
Za učenike, posjet ZMAG-u bio je pravi mali izazov i prilika da se na licu mjesta upoznaju s održivim praksama i nauče o procesu reciklaže, biljnim kulturama koje rastu na imanju, kao i o načinima na koje se energija može koristiti na ekološki prihvatljiv način. Kroz interaktivne aktivnosti i vođene ture, djeca su se upoznala s važnim temama kao što su kompostiranje, organska poljoprivreda, i reciklaža, a kroz praktične primjere imanje ZMAG im je pokazalo kako se svi ovi procesi mogu primijeniti u svakodnevnom životu.
Također, učenici su imali priliku naučiti kako ponovo upotrijebiti stare predmete, čime se smanjuje količina otpada i doprinosi očuvanju okoliša. Isprobali su i praktične vještine u pripremi zdrave nutelle i zdravog smutija, što im je omogućilo da nauče kako pripremiti hranjive obroke na jednostavan i zdrav način.
Djeca su imala priliku vidjeti i mnoge ekološke inovacije koje su ugrađene u svakodnevni život na imanju. Zanimljivo im je bilo vidjeti kuću od ćerpića s zelenim krovom, koja je savršeni primjer održive gradnje, a koja koristi prirodne materijale i ima minimalan utjecaj na okoliš. Također su naučili kako se može koristiti sunce i vjetar za proizvodnju struje, te kako se kišnica može koristiti za ispiranje, čime se štedi voda i smanjuje potrošnja resursa.
Posjetili su i staklenik u kojem su imali priliku naučiti kako izraditi staklenik za začinsko bilje, što je bila odlična prilika da djeca shvate važnost samostalne proizvodnje hrane u urbanim sredinama i prednosti korištenja vlastitih biljaka za zdravlje i kuhanje.
Učenici su proveli cijeli dan u prirodi, upijajući nova znanja i iskustva, te uživajući u ljepotama zelenog okoliša. Bilo je to vrijeme u kojem su se, osim edukacije, dobro zabavili, igrali i povezivali s prirodom na način koji će zasigurno imati dugotrajan učinak na njihov odnos prema okolišu. Ovaj projekt ima dugoročni cilj – stvoriti mlade ljude koji će biti odgovorni građani, svjesni važnosti očuvanja okoliša i održivog življenja. Učenici su imali priliku vidjeti konkretne primjere primjene održivih metoda i steći praktična znanja koja će, nadamo se, prenijeti i u svoje vlastite domove i zajednice.
Posjet ZMAG-u bio je još jedna potvrda važnosti povezivanja obrazovnih institucija i organizacija koje promiču ekologiju i održivi razvoj. Ovim projektom, učenici su dobili priliku proširiti svoje horizonte, steći nova iskustva i postati aktivni sudionici u zaštiti okoliša.
Ovaj posjet svakako nije bio posljednji korak u projektu ScoolFood, koji će se nastaviti i dalje, kroz niz drugih aktivnosti koje će djeca provoditi kako bi postali svjesniji svojih uloga u očuvanju prirode i okoliša. Kako je to izgledalo, možete vidjeti ovdje.