Učenici Osnovne škole Ljudevita Gaja u Zaprešiću bili su uključeni u međunarodni jednogodišnji projekt “Recycling Art”. U projekt je bilo uključeno 10 škola iz Hrvatske, Italije, Španjolske, Turske, Slovačke i Grčke.

Učenici Osnovne škole Ljudevita Gaja u Zaprešiću bili su uključeni u međunarodni jednogodišnji projekt “Recycling Art”. U projekt je bilo uključeno 10 škola iz Hrvatske, Italije, Španjolske, Turske, Slovačke i Grčke.
U nedjelju, 29. travnja 2022. godine, u Zaprešiću je održan prvi plogging, a da stvar bude zanimljivija, organizirali su ga učenici. Događaj je vrhunac čak dva eTwinning projekta: #mojkrajija te “Chocolate – to eat or not to eat” te domaćinstva u sklopu Erasmus+ KA229 projekta “Media Smart Citizens of Future”.
Učenici 3. a razreda Tehničke škole Karlovac na nastavi engleskog jezika s nastavnicom Helenom Jajčević od studenog provode projekt pod nazivom “Our gift to future students” prijavljen u međunarodnom pokretu “Green Apple Day of Service”.
Od presudne je važnosti započeti educirati djecu “od malih nogu”, kako bi paralelno s rastom djeteta rasla i njegova svijest o ekologiji, točnije, o važnosti recikliranja, skupljanja otpada, štednje vode i energije.
Zašto se ciljevi održivog razvoja trebaju poučavati u svakom vrtiću i školi? Djeca i mladi trebaju učiti o svijetu u kojem žive i trebaju biti aktivni sudionici kako bi bili inspirirani da poduzmu konkretne akcije.
Reciklirati se može 90% otpada kojeg se napravi u kući. Za one koji se žele uključiti u zaštitu prirode i okoliša, a ne znaju gdje započeti, jedna od najosnovnijih stvari je recikliranje otpada.
Gospodarski rast, rastuća potrošnja proizvoda i sirovina rezultiraju stalnim porastom količine otpada koji se bilježi u svim europskim zemljama pa tako i u Hrvatskoj, čineći problem zbrinjavanja otpada jedan od većih problema današnjice.
Tijekom nastavne godine 2020./2021. učenici četvrtog i petog razreda Osnovne škole Popovac sudjelovali su u eTwinningovom projektu “Zelena knjiga”. Zahvaljujući projektu u suradnji s učenicima partnerskih škola diljem Lijepe naše povezali su knjigu i čitanje s područjem ekologije, ali i razvijali kulturu čitanja, kreativno i kritičko mišljenje, kreativno-stvaralačko izražavanje, praktičan rad i svoj ekološki aktivizam u zajednici.
Recikliranje je postupak sakupljanja odbačenih proizvoda, razvrstavanje i njihovo pretvaranje u nove materijale za izradu novih proizvoda slične ili iste namjene. U recikliranje spada sve što se može ponovno iskoristiti, a da se ne baci.
Riječ recikliranje je nastala iz riječi: RE + CYCLE = ponovno kruženje.
Školski projekt učenika Srednje škole Novska pod nazivom “Reci: eko!” nastavlja tradiciju obilježavanja Božića u školi na temu recikliranja i dijeljenja primjera dobre prakse. Već tradicionalno, početkom prosinca, hodnici Srednje škole Novska odišu božićnim ugođajem.