droga
Znakovi i simptomi zlouporabe sredstava ovisnosti

Adolescenti su dobna skupina koja je najviše vulnerabilna za zlouporabu sredstava ovisnosti i u toj se dobi najčešće započinje s eksperimentiranjem. S obzirom da se mozak adolescenata još uvijek razvija u područjima koja reguliraju donošenje odluka, rasuđivanje i samokontrolu, oni su osobito skloni rizičnim ponašanjima, koja uključuju zlouporabu sredstava ovisnosti.

Znakovi i simptomi zlouporabe sredstava ovisnosti

Konzumiranje droga povezana s popustljivošću roditelja

Velika većina adolescenata eksperimentira s drogama, a gotovo svi s duhanom i alkoholom. Starosna dob konzumenata droge se zabrinjavajuće smanjuje, a kao razlozi eksperimentiranja i kasnijeg kontinuiranog kozumiranja droge navode se loši odnosi u obitelji, popustljivi roditelji.

Znakovi i simptomi zlouporabe sredstava ovisnosti

Prepoznajte znakove nasilja kod svoje djece

Nasilje među djecom može imati oblik prijetnji, tjelesnih ozljeda, odbacivanja, ruganja, zadirkivanja, ogovaranja, uzimanja stvari, uništavanja stvari… Može uključivati neugodne komentare o djetetovoj obitelji ili rodbini.