prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com
Egipat
Egipat otvorio 4.000 godina staru grobnicu u Luksoru

Egipat otvorio 4.000 godina staru grobnicu u Luksoru

Egipat je obnovio, dokumentirao i za turiste otvorio grobnicu dostojanstvenika Merua iz razdoblja Srednjeg egipatskog kraljevstva koja je postala dosad najstarije mjesto otvoreno za javnost na zapadnoj obali Luksora, gdje se nalaze neki od najspektakularnijih faraonskih spomenika, a među njima i Dolina kraljeva.

Nove radionice Zagrebačke egiptološke škole

Mumije – Virtualni stari Egipat

Arheološki muzej Zagreb u petak, 28. siječnja 2022., u okviru manifestacije Noć muzeja 2022., otvara sobu Mumije koja je dio virtualne izložbe Virtualni stari Egipat.

Zanimljivosti o piramidama

Zanimljivosti o piramidama

U Velikoj piramidi nikada nije smješteno tijelo faraona niti njegovo blago. Kroz nju je prolazilo mnogo kanala koji su bili misterij sve do 1993. godine. Naime, tada je Rudolf Gantenbrink prikazao svijetu čemu služe takozvani kanali za zrak u Velikoj piramidi.

Kako su Egipćani čuvali mumije

Kako su Egipćani čuvali mumije

Mumija je naročito preparirano i sačuvano tijelo mrtvaca. Riječ “mumija” dolazi iz arapskog jezika i znači “tijelo sačuvano pomoću voska ili katrana”. Ali, zbog čega su Egipćani željeli sačuvati tijelo mrtvaca? Zbog toga što su vjerovali u život poslije smrti.

Mumije i mumificiranje

Mumije i mumificiranje

Riječ mumija danas označava dobro očuvano mrtvo tijelo, bilo ljudsko ili životinjsko. No njeno pravo značenje arapskog je porijekla i označava bitumen, vrstu katrana koji su Arapi upotrebljavali kao dragocjen lijek. Veza između bitumena i mumije danas nije očita, ali kad su otkrili mumije Arapi su mislili da su prekrivene bitumenom. Kasnije se potvrdilo da se ne radi o bitumenu, već su se za mumificiranje koristili aromatični biljni sokovi stabala od kojih se miješanjem dobivala tanka ljepljiva tvar nalik katranu. Ipak, naziv mumija zadržao se do danas.

Mumije i mumificiranje

Tutankhamonova grobnica

Ovo je priča o Howardu Carteru i njegovim istraživanjima koja su dovela do otkrića grobnice egipatskog kralja Tutankhamona. Taj je egipatski faraon umro mlad prije nešto više od tri tisuće godina i bio je pokopan u Dolini kraljeva u blizini rijeke Nil. Howard Carter se rodio 1874. godine i odrastao u Londonu. Već je kao dijete bio slabokrvan i boležljiv pa je – budući da nije mogao izlaziti i igrati se s drugom djecom – bezbrojne sate provodio crtajući slike životinja što su ih ljudi držali po kućama.