Webinar o eTwinningu u A, B, C modelima poučavanja

U organizaciji Agencije za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU) i eTwinning ambasadorica Ane Marketin-Sedlar i Daniele Usmiani, u petak, 17. lipnja 2022. godine, održan je webinar pod nazivom ”eTwinning u A, B, C modelima poučavanja – inspiracija za odgojno-obrazovne djelatnike u osnovnim i srednjim školama”. Industrijsku strojarsku školu predstavljali su nastavnik Josip Filić i voditeljica praktične nastave Kristinka Lemaić, a gost predavač na webinaru bila je i Vesna Plenča iz Tehničke škole za strojarstvo i mehatroniku, Split.

Stručno usavršavanje u Beču

Seminar je organizirala Austrijska Agencija za obrazovanje i internacionalizaciju (OeAD) i austrijska Nacionalna organizacija za potporu eTwinningu pri Agenciji za mobilnost i programe Europske unije i u potpunosti je financirana u okviru eTwinning programskih aktivnosti kao dio programa Erasmus +, u organizaciji Agencije za mobilnost i programe EU. Seminar je okupio učitelje i ravnatelje zemalja dunavskog riječnog sliva: Austrije, Bugarske, Češke, Njemačke, Slovačke, Slovenije, Moldavije, Srbije, Rumunjske,  Mađarske i Hrvatske.

Održivi razvoj u Osnovnoj školi Popovac

Učenici Osnovne škole Popovac sudjelovali su tijekom nastavne godine u eTwinning projektu “Living Greenly 2 / Živimo zeleno 2”, a brojnim aktivnostima poticao se volonterski, društveni, praktični i kreativni stvaralački rad, kao i aktivno sudjelovanje djece u ekološkim aktivnostima škole, lokalne zajednice i šire. Tijekom provedbe projekta obilježili su važnije ekodatume i proveli nekoliko ekoakcija.

Prvi broj e-časopisa “Pet koraka do istine”

Učenici Osnovne škole Popovac sa školama partnerima iz Hrvatske i Srbije sudjelovali su u eTwinningovom projektu “Pet koraka do istine 2022.” Projektom se, osim poticanja i promicanja sigurnije i odgovornije uporabe tehnologije i stavljanja naglaska na medijsku pismenost, omogućuje razvoj kompetencija 21. stoljeća. Prema široko prihvaćenoj definiciji medijska pismenost “uključuje sposobnosti pristupa, analize, vrednovanja i stvaranja medijskih poruka u različitim oblicima.”

Cjelogodišnji eTwinnig projekt Detektivi kulturne baštine

Učenici 2. razreda Osnovne škole Ante Curać – Pinjac iz Žrnova na otoku Korčuli sudjelovali su u cjelogodišnjem međunarodnom eTwinnig projektu pod nazivom Detektivi kulturne baštine. Cijelu su školsku godinu proveli istražujući svoje bogato kulturno nasljeđe te su ga predstavili ostalim sudionicima u projektu. Osim što su istraživali svoju kulturnu baštinu, naučili su puno toga o kulturnoj baštini ostalih sudionika u projektu.

Cjelogodišnji eTwinnig projekt “Čakavica u srcu”

Drugaši iz Osnovne škole Ante Curać – Pinjac iz Žrnova na otoku Korčuli cijelu su proteklu školsku godinu njegovali zavičajni govor sudjelujući u eTwinnig projektu Čakavica u srcu. Osim brojnih aktivnosti sudjelovali su i u videokonferencijama na kojima su pokazali svoje znanje o čakavici.

Međunarodni dan sporta kao dio eTwinning projekta „The green changemakers“

Međunarodni dan sporta obilježava se posljednje srijede u mjesecu svibnju s ciljem poticanja djece i odraslih na bavljenje sportom i rekreacijom. S obzirom na to da učenici i nastavnici Industrijske strojarske škole sudjeluju u međunarodnom eTwinning projektu „The green changemakers“ http://thegreenchangemakers.weebly.com/ koji, između ostalih globalnih ciljeva održivog razvoja, potiče i prakticiranje zdravih životnih navika, učenici i nastavnici škole odlučili su biciklima doći do parka Maksimir gdje su nadopunili ponudu knjiga u kućici za knjige koju su izradili i postavili na dječjem igralištu.

eTwinning projekt “Let’s Explore the World of Technology”

Kako bi učenicima približili svijet tehnologije na što atraktivniji način i uz suradnju s vršnjacima iz drugih država, osmišljen je eTwinning projekt “Let’s Explore the World of Technology” kojeg su početkom školske godine 2021./2022. pokrenule učiteljice informatike Iva Naranđa iz II. osnovne škole Čakovec i Georgia Lascaris.