prehrana
Školski medni dan

Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka održan je u 1. b razredu Osnovne škole Opuzen uz edukativnu brošuru i prezentaciju te likovno izražavanje povodom Dana sv. Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara.

Glavne smjernice za unaprjeđenje zdravlja djece

Zdravi stil života od neprocjenjive je važnosti upravo u ovom životnom razdoblju. Dječji organizam intenzivno raste i razvija se, a to je praćeno naglim intelektualni i emocionalni napretkom. Kako bi dijete u svakom od tih područja moglo ostvariti svoj maksimalni potencijal, životni uvjeti djeteta moraju biti najbolji mogući.

Kruh naš svagdašnji

Pračovjek nije znao uzgajati biljke. On je lutao stepama i beskrajnim šumama loveći životinje za hranu, dok su žene iskapale jestivo korijenje te skupljale sjemenke i bobice. Neke su sjemenke slučajno pale na tlo i iz njih su izašle nove biljke. Na taj je način pračovjek najvjerojatnije naučio kako treba sijati pšenicu.

Kako osjećamo glad

Glad nema ničeg zajedničkog s praznim želucem, premda većina ljudi vjeruje da ima. Novorođenče se rađa s praznim želucem, pa ipak ne osjeća glad prvih nekoliko dana. Ljudi koji su bolesni, ili imaju vrućicu, često ne osjećaju glad, premda im je želudac prazan.

Zdrava i nezdrava prehrana

Koju hranu, koliko i kada uzimati za zdrav život? Koja je hrana nezdrava? Na ta pitanja danas je teško odgovoriti, jer nas svakodnevno u novinama i televizijskim emisijama nutricionisti, liječnici, prozvođači hrane i trgovci obasipaju različitim savjetima što i kako jesti.

Započnite dan doručkom!

Za dobar početak dana, važno je osigurati energiju i započeti dan s doručkom.  Naime dokazano je da upravo doručak poboljšava pamćenje, razumijevanje i pridonosi boljem raspoloženju u školi.

Poremećaji u prehrani

Da bismo preživjeli – svi moramo jesti, no ne jedemo samo onda kad nam je to neophodno. Ponekad jedemo zato što smo gladni, a ponekad uzimamo ili odbijamo hranu i zato što se osjećamo tužnima, razočaranima ili nesretnima. Tada nastaju problemi.

Zašto je dobro jesti sjemenke

Izuzetna ljekovitost nekih sjemenki poznata je tisućama godina. One su izvor cjelovitog proteina (sa svim aminokiselinama), obnavljaju sve stanice tijela i posebno moždane neurotransmitere te tako doprinose osjećaju ugode i raspoloženja.