psihologija
Dobrobiti suživota s kućnim ljubimcima

Nije potrebno biti stručnjak na području psihologije ili mentalnog zdravlja da budemo svjesni toga kako naši životinjski članovi obitelji pozitivno utječu na nas i na naše ukućane, međutim ponekad je baš dobro znati da ono što osjećamo i poznajemo iz svog iskustva podupire sama struka i znanost.

Prihvaćanje tuge i razumijevanje depresije vodi ka pomoći

Tuga je (uz strah, radost, gađenje i ljutnju) jedna od osnovnih ljudskih emocija, iznimno važna za naše psihološko preživljavanje, te je oduvijek bitan sastavni dio ljudskih iskustava i doživljaja. Ukratko rečeno, tuga (osjećati se tužno) naša je prirodna reakcija na situacije ili doživljaje koji su nas povrijedili, koji su nam stvorili emocionalnu bol ili zbog kojih tugujemo i žalimo.

Školska godina je iza mene… što sad?

Ljeto i zasluženi odmor konačno su stigli. Iza školaraca svih dobi je vrlo zahtjevna školska godina koja nam je, uz inače uobičajene i donekle očekivane stresove vezane uz školsko životno razdoblje, donijela i pregršt novih, nepredvidivih i neočekivanih izazova.

Kako pohvala utječe na dječji razvoj

Pozitivna povratna informacija intuitivno se čini kao neupitno pozitivan način komunikacije roditelja i odgajatelja s djecom, no način na koji je ona formulirana i prenesena djeci može imati različite implikacije za dječji psihički razvoj.

Samopouzdanje tinejdžera

Zatvorite oči i zamislite da ste ponovo tinejdžer. Sjetite se kako ste očajno željeli biti prihvaćeni među školskim prijateljima i izgledati što je više moguće „cool“.

Parapsihologija

Telepatija je komuniciranje mislima, umjesto riječima ili gestama. Telekineza ili psihokineza je sposobnost utjecanja na predmete, njihova savijanja ili pomicanja samo snagom uma. Parapsihologija je znanstvena disciplina koja proučava pojave i zbivanja koji se ne mogu objasniti zakonima suvremene fizike, biologije ili psihologije. Temeljna postavka parapsihologije jest da ne postoji čvrsta granica između objektivnog i subjektivnog doživljavanja svijeta.