psihologija
Školska godina je iza mene… što sad?

Ljeto i zasluženi odmor konačno su stigli. Iza školaraca svih dobi je vrlo zahtjevna školska godina koja nam je, uz inače uobičajene i donekle očekivane stresove vezane uz školsko životno razdoblje, donijela i pregršt novih, nepredvidivih i neočekivanih izazova.

Kako pohvala utječe na dječji razvoj

Pozitivna povratna informacija intuitivno se čini kao neupitno pozitivan način komunikacije roditelja i odgajatelja s djecom, no način na koji je ona formulirana i prenesena djeci može imati različite implikacije za dječji psihički razvoj.

Samopouzdanje tinejdžera

Zatvorite oči i zamislite da ste ponovo tinejdžer. Sjetite se kako ste očajno željeli biti prihvaćeni među školskim prijateljima i izgledati što je više moguće „cool“.

Parapsihologija

Telepatija je komuniciranje mislima, umjesto riječima ili gestama. Telekineza ili psihokineza je sposobnost utjecanja na predmete, njihova savijanja ili pomicanja samo snagom uma. Parapsihologija je znanstvena disciplina koja proučava pojave i zbivanja koji se ne mogu objasniti zakonima suvremene fizike, biologije ili psihologije. Temeljna postavka parapsihologije jest da ne postoji čvrsta granica između objektivnog i subjektivnog doživljavanja svijeta.

Pažnja i poremećaj pažnje

Razvoju pažnje i koncentracije kod djece mogu pomoći brojne aktivnosti od kojih vrijedi izdvojiti precrtavanje jednostavnijih i složenijih predložaka, bojanje vlastitih crteža ili predložaka u bojankama, slaganje različitih slagalica, pronalaženje skrivenih likova i traženje razlika na sličnim slikama te brojne druge aktivnosti.

Kako učiti brže, bolje i uspješnije

Naš mozak uči svakodnevno, ali obično kada pomislite na učenje, prvo će vam pasti na pamet školsko gradivo. Vjerojatno vas pred kraj školske godine, pred upis na fakultet ili početak nove školske godine, zabrinjava količina gradiva koju morate usvojiti i voljeli biste kad bi postojao brz i lagan način da se sve to nauči i zapamti.

Izjave kojima potičemo djecu na ljutnju

Kada se dijete vrati kući iz škole, roditelji imaju potrebu odmah saznati kako mu je bilo u školi, što je novo naučilo, što je dobilo za zadaću, do kada treba napisati lektiru… Obično roditelji nisu zadovoljni neodređenim odgovorom koji dobiju i slijeganjem ramenima te nastavljaju s pitanjima u strahu da ih vlastito dijete ne isključi iz života.