Adolescencija. Pubertet. Razdoblje koje skoro svaki roditelj očekuje sa zadrškom i blagim osjetom panike. Reklo bi se kako je takav osjećaj i strah potpuno opravdan jer ipak je to dio života u kojemu niti jedan roditelj ne može znati što ga sve očekuje.
Kako preživjeti tinejdžersko razdoblje (prvi dio)
Vaše je dijete ušlo u razdoblje puberteta. Nakon uspješnih prvih koraka, zubića, odlaska u vrtić i prebrođenih nižih razreda osnovne škole, svi roditelji gotovo u strahu očekuju razdoblje u kojem njihovo dijete postaje tinejdžer i time ulazi u najosjetljivije godine svog odrastanja.
Pomoć pri poteškoćama u čitanju
Ne treba mnogo da se shvati kolika je važnost umijeća čitanja kod djece. Obrazovni uspjeh, profesionalna postignuća, pa čak i emocionalno zadovoljstvo pod utjecajem su ove važne vještine.
Pripreme za novu školsku godinu
Gotovo tri mjeseca ljetnih praznika prošla su u trenu. Djeca su se odmorila, sazrela, promijenila i narasla i spremna su za nove pobjede i uspjehe. Posljednji se dani ljetnih praznika mogu pametno i kvalitetno organizirati i provesti u pripremanju za prvo polugodište.
Kako roditelji mogu poučavati djecu novim vještinama
Na nastavnicima je iznimna odgovornost poučavanja i prenošenja znanja koju svakodnevno provode u odgojno-obrazovnom procesu učenika. Međutim, roditelji također mogu sudjelovati u poučavanju vještina važnih za budućnost djece 21. stoljeća.
Prvi roditeljski sastanak – put prema uspješnoj suradnji
Roditeljski sastanak na početku nastavne godine ima važnu ulogu u uspostavljanju stabilnih i produktivnih odnosa potrebnih za uspješnu suradnju roditelja, razrednika i učenika.
Suradnjom učenika, nastavnika i roditelja do prevencije međuvršnjačkog nasilja
Sveobuhvatni akcijski plan za prevenciju vršnjačkog nasilja koji je nedavno usvojila zagrebačka Gradska skupština naglasak stavlja na suradnju učenika, nastavnika i roditelja, rečeno je na konferenciji u organizaciji Foruma za slobodu odgoja.
Grupe mržnje na internetu
Grupe mržnje na društvenim mrežama jedan su od najčešćih oblika elektroničkog nasilja. U posljednjih deset godina u Hrvatskoj su zabilježeni brojni takvi slučajevi na različitim društvenim mrežama.
Kako pohvala utječe na dječji razvoj
Pozitivna povratna informacija intuitivno se čini kao neupitno pozitivan način komunikacije roditelja i odgajatelja s djecom, no način na koji je ona formulirana i prenesena djeci može imati različite implikacije za dječji psihički razvoj.
Djeca i umjetna inteligencija: Preporuke iz UNICEF-ovog Vodiča za roditelje
Tehnologija umjetne inteligencije (UI) odnosi se na računala ili strojeve koji su programirani za obavljanje zadataka za koje tradicionalno mislimo da ih mogu obavljati samo ljudi – oponašanjem ljudskog razmišljanja ili ponašanja.