roditelji
Mladi njegovatelji – djeca iz tišine

S vremena na vrijeme u javnosti se pojavi priča o djeci koju je život primorao brinuti se o bolesnim roditeljima, bakama i djedovima – djeci iz tišine. Njihova požrtvovnost, zrelost te ponajprije odgovornost  zadivljuju čitatelje. Međutim, svjesnost o djeci koja su na sebe preuzela teške životne terete još uvijek je mala, gotovo nevidljivo primjetna. Baš poput njih. U tišini pokušavaju balansirati između obveza u obitelji i školski. Mladi njegovatelji, djeca koja više nisu djeca.

Kako pomoći djetetu u odabiru srednje škole

Školski su praznici idealno vrijeme kada možete razmotriti ideje i želje u kojem smjeru će se kretati daljnje školovanje vašeg djeteta. Postoje djeca koja imaju čvrsti stav o tome koju bi srednju školu željeli upisati nakon osnovne i pritom je važno upitati ih koji su ključni argumenti i obrazloženja u njihovim stajališta. Djeca koja nemaju jasnu viziju daljnjeg školovanja, trebaju roditeljsku pomoć i usmjerenje.

Sve što trebate znati o studiranju u inozemstvu

Predavanja o mogućnostima studiranja na vrhunskim sveučilištima u inozemstvu održat će Filip Cirkvenčić, obrazovni savjetnik za visoko obrazovanje u inozemstvu iz obrazovne agencije Integral Edukacijski Programi – IntegralEdu u prostoru knjižnice Augusta Cesarca i preko platforme Zoom.

Kako pomoći djetetu u odabiru srednje škole

Komunikacija između roditelja i učitelja

Kada dijete krene u školu, osim prijateljstava koje gradi s drugom djecom u razredu, ono gradi i jedinstven odnos sa svojim nastavnicima. Toliko koliko je bitan kvalitetan i uspješan odnos između djeteta i nastavnika, jednako je tako bitan odnos između roditelja i nastavnika.

Kako pomoći djetetu nositi se s traumom?

U posljednje vrijeme suočeni smo s mnogobrojnim tragedijama u kojima stradavaju djeca i mladi. S traumatičnim događajima i situacijama teško se nose i sami odrasli, ali i djeca kojoj je potrebno na adekvatan način objasniti što se dogodilo. Mnogi su roditelji zbunjeni i nisu sigurni kako i na koji način pristupiti djetetu i razgovarati s njime o traumatičnim događajima kojima su djeca izložena.

Djeca naviknuta na roditeljsku pomoć

San je svakog roditelja imati samostalno dijete koje redovito izvršava sve svoje obveze i dužnosti, pristojno je i s poštovanjem se odnosi prema odraslima, a nadasve je samostalno. Upravo je dostizanje samostalnosti jedan od najtežih zadataka pred kojim roditelji mogu pokleknu, iz različitih razloga.

Kako motivirati djecu za čitanje

Školski praznici su idealno vrijeme za čitanje. Stoga vam donosimo pregled devet zanimljivih načina u kojima bi vaše dijete moglo naći motivaciju za čitanje i uranjanje u svijet knjiga.

Savjeti kako pomoći zaboravnim tinejdžerima

Tinejdžeri često vode bitku sa zaboravljivošću i organizacijom školskih i izvanškolskih obveza i aktivnosti. Potreba za sve učestalijim druženjima s vršnjacima, izlascima, društvene mreže, brojnije obveze i odgovornosti pogoduju zaboravljivosti. Donosimo vam nekoliko praktičnih savjeta kako možete pomoći tinejdžerima u boljoj organizaciji vremena.