roditelji
Djeca naviknuta na roditeljsku pomoć

San je svakog roditelja imati samostalno dijete koje redovito izvršava sve svoje obveze i dužnosti, pristojno je i s poštovanjem se odnosi prema odraslima, a nadasve je samostalno. Upravo je dostizanje samostalnosti jedan od najtežih zadataka pred kojim roditelji mogu pokleknu, iz različitih razloga.

Kako motivirati djecu za čitanje

Školski praznici su idealno vrijeme za čitanje. Stoga vam donosimo pregled devet zanimljivih načina u kojima bi vaše dijete moglo naći motivaciju za čitanje i uranjanje u svijet knjiga.

Savjeti kako pomoći zaboravnim tinejdžerima

Tinejdžeri često vode bitku sa zaboravljivošću i organizacijom školskih i izvanškolskih obveza i aktivnosti. Potreba za sve učestalijim druženjima s vršnjacima, izlascima, društvene mreže, brojnije obveze i odgovornosti pogoduju zaboravljivosti. Donosimo vam nekoliko praktičnih savjeta kako možete pomoći tinejdžerima u boljoj organizaciji vremena.

“Mali princ” na senzornim projekcijama diljem Hrvatske

Ove jeseni Hrvatski filmski savez nastavlja s programom Senzornih projekcija koje poštuju dječju senzibilnost i različitost. Uz već redovita kina – kino “Tuškanac” u Zagrebu, kino “Gaj” u Varaždinu i kino “Velebit” u Koprivnici projekcijama se pridružuju i kina diljem Republike Hrvatske.

Razlozi zbog kojih dijete ne želi ići u školu (drugi dio)

U prvom smo dijelu teksta pisali o mogućim razlozima zašto dijete ne želi ili odbija ići u školu. Među navedenim razlozima bilo je vršnjačko zlostavljanje, koje danas osim u fizičkom obliku dolazi i u obliku virtualnog zlostavljanja (eng. cyberbullying), loše ocjene i uspjeh u školi, životne promjene poput preseljenja u drugu školu ili grad.

Razlozi zbog kojih dijete ne želi ići u školu (prvi dio)

Gotovo da i ne postoji roditelj koji u školskom obrazovanju svojeg djeteta nije doživio da dijete odbija ići u školu. Uglavnom je riječ o bezazlenim situacijama u kojima se izbjegavaju određeni testovi, obveze ili se radi i o mogućem testiranju roditelja i dokle se mogu pomaknuti određene granice.

Što je kritička medijska pismenost i kako je razvijati kod djece

Kritička medijska pismenost ne označava pristup koji se protivi medijima, već pristup koji uključuje radoznalost, istraživanje i propitivanje medija. Djeca takav pristup mogu početi vježbati vrlo rano, tako da s drugima istražuju i analiziraju medijske sadržaje, razmišljaju o točnosti medijskih informacija i pouzdanosti njihova izvora.

Uloga roditelja u usmjeravanju djeteta u sport

Neki roditelji skloni su savjetovati se sa sportskim stručnjacima (npr. trenerima) kako bi lakše donijeli odluku koji sport odabrati za svoje dijete. Međutim, za djecu u dobi od pet do 10 godina to nije neophodno. Roditelji najbolje poznaju svoje dijete.

Smjernice za uspješnu suradnju između roditelja i nastavnika

Odnos i suradnja između roditelja i nastavnika jedna je od ključnih stavki u odgojno-obrazovnom procesu djeteta. Uzajamna i kvalitetna suradnja, poštivanje razlika i iskrena komunikacija pomoći će roditeljima, ali i nastavnicima kako bi zajedničkim radom pratili rad, uspjeh djeteta, ali i eventualne probleme i poteškoće koji se mogu pojaviti tijekom školske godine.