san
San štiti pamćenje

Osobe koje redovito spavaju preporučenih sedam do osam sati svake noći imaju kvalitetnije pamćenje, sugerira istraživanje američkih znanstvenika.

Mobiteli ozbiljno ugrožavaju san djece i roditelja

Višesatno gledanje u ekrane pametnih telefona, tableta i ostalih sličnih uređaja postala je naša svakodnevica. Osim što su poslovi 21. stoljeća usko vezani uz računala, svoje slobodno vrijeme počeli smo sve više provoditi uz pametne uređaje. Roditeljima, djeci, pa i bakama i djedovima, promijenile su se navike korištenja medija, što dovodi i do promjena u obiteljskim odnosima.

Mobiteli ozbiljno ugrožavaju san djece i roditelja

Zimski san

Ako pažljivo promatramo životinje, primijetit ćemo da neke od njih tijekom zime nekamo iščeznu. Neke ptice sele u južne krajeve, ali nestaju i mnogi sisavci kao npr. šišmiši. Oni ne sele nego spavaju zimski san odnosno hiberniraju. Zimski san je stanje smanjene metaboličke aktivnosti, slično vrlo dubokom snu.