prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Znate li što je plogging?

Volite li trčati? Smeta li vam smeće u prirodi? Iza naziva u naslovu krije se jedan novi skandinavski trend koji brigu o tijelu spaja s brigom o okolišu. Plogging je trčanje tijekom kojeg se čisti okoliš.

Kombiniranjem švedskog izraza za skupljanje otpada i “trčanje” (plocka upp + jogging) nastala je kovanica koja označava pokret osnovan 2016. godine od strane švedskog ekologa Erika Ahlströma i podrazumijeva organizirano trčanje pojedinaca, grupa trkača, koji na trčanje idu opremljeni rukavicama i vrećama za smeće kako bi se obračunali sa smećem na koje usput naiđu.

Ideja je plemenita, a mnogim je sudionicima poticaj za sudjelovanje upravo ona želja da ostvare uspjeh tako što će prikupiti što veću količinu smeća u što kraćem vremenskom roku.

Uz veliku (i očiglednu) korist za okoliš, praksa plogginga omogućava i određene vrijedne prednosti za trkače. Primjerice, u obliku čučnjeva i sličnih vježbi koje se izvode pri samom sakupljanju smeća i koje kao takve omogućavaju povećanu potrošnju kalorija.

Fitness aplikacija Lifesum prva je prepoznala vrijednost ovog trenda pa je svojim korisnicima (ima ih oko 25 milijuna) omogućila i praćenje aktivnosti tijekom treninga. Prema podacima koje su dosad prikupljeni, prosječan korisnik tijekom 30 minuta plogginga potroši 288 kalorija.

Cijela se priča ubrzo i proširila dalje, ponajprije zahvaljujući kampanji koja je pozivala na čišćenje oceana. U sve to se uključio i australski glumac Chris Hemsworth koji je izjavio da će pomoći u čišćenju 100 svjetskih otoka.

Sudeći po mnoštvu objava koje se obasule društvene mreže s hashtagom #plogging ovaj se fitness trend, izgleda, polako proširio po cijelom svijetu. U nekim stranim zemljama plogging je postao prilično popularan, naročito u Velikoj Britaniji i u Francuskoj.

U Parizu tako postoji zajednica pod nazivom Plogging France. Malezija, Indija, Turska i još neke zemlje također su se priključile ovom trendu.  Iako plogging, izgleda, još uvijek nije stigao do Hrvatske, onome koji ima volje nikakva udruga i zajednica nije potrebna da izađe u prirodu na pokoji plogging.

Vijest je prenesena s mrežnih stranica https://geek.hr/znanost/.