prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

eTwinning mobilnost – radionica Future Classroom Lab

Dvodnevna radionica „Creative use of multimedia and games in the classroom“ održana 29. – 30. travnja 2014. u Briselu (European Schoolnet – EUN office) pružila je dvadesetpetorici sudionika iz osam europskih zemalja mogućnost razmjene iskustva o kreativnom korištenju multimedije i igara u učionici.
 

Sudionike radionice pozdravnom su riječi dočekali predstavnici European Schoolneta Elina Jokisalo, Communications Officer i Benjamin Hertz, Project Coordinator FCL.

Odgajatelji i nastavnici iz osam europskih zemalja (Češka, Irska, Norveška, Poljska, Portugal, Slovenija, Španjolska, Hrvatska), dječji vrtići, osnovne i srednje škole, početnici, iskusni i nagrađeni eTwinneri, nastavnici raznih predmeta, rad na raznim platformama i različitim uređajima, Web 2.0 alati, multimedija, igre, projekti… elementi su kojima je u izvrsno opremljenoj učionici uspješno upravljao njen voditelj Kurt Klynen, iskusan edukator specijaliziran za multimediju.

Radionica je osmišljena kako bi pomogla učiteljima razvijati ideje korištenja multimedija u edukaciji. Sudionici su stjecali i razvijali vještine potrebne za inovativnu uporabu teksta, zvuka, slika, animacije, videa i edukativnih igara u svakodnevnom radu s učenicima, pružena im je mogućnost eksperimentiranja i dijeljenja ideja o primjeni elemenata multimedije u poučavanju i učenju. Poseban naglasak stavljen je na korištenje multimedije u projektima a radni jezik bio je engleski. Ugodno radno okruženje odisalo je profesionalizmom, suradnjom, aktivnošću, uvažavanjem i znatiželjom sudionika uz mogućnost biranja alata, uređaja i partnera u skladu s vlastitim afinitetima.

Sudjelovanje hrvatske predstavnice, nastavnice Ive Naranđe, na radionici omogućila  je Agencija za mobilnost i programe EU dodjeljivanjem nacionalne nagrade Comet 2013 za najbolji eTwinning projekt u kategoriji viših razreda osnovne škole. Mogućnost profesionalnog usavršavanja u inozemstvu i sudjelovanja na ovoj izvrsnoj radionici predstavlja nezaboravno iskustvo, a ujedno i posebnu čast budući da je bila jedina sudionica iz Hrvatske. Izuzetno je interesantno i uzbudljivo iskusiti svu raznolikost mogućnosti koju pruža današnja tehnologija mada sadašnja razina informatičke opremljenosti hrvatskih škola ne pruža mogućnost da to u potpunosti iskoristimo. Radionica je nastavnici pružila pregršt ideja za kreativnije i inovativnije osmišljavanje nastavnih i izvannastavnih aktivnosti koje može odmah primjenjivati, dok će neke mogućnosti morati pričekati bolje dane.

Nakon radionica sudionicima je ostajalo vremena za razgledavanje znamenitosti u centru Brisela. Prvog dana bila je organizirana zajednička večera u Hard Rock Cafeu na impozantnom Grand Placeu, središnjem gradskom trgu. Neformalno druženje s kolegama iz drugih zemalja predstavlja nezamjenjivu priliku za razmjenu ideja i iskustava te upoznavanje različitih kultura.

Sudionici je ovo bila prva eTwinning mobilnost, pa je tako po prvi puta imala priliku iskoristiti sve prednosti neposrednog razgovora s eTwinnerima iz više europskih zemalja, čuti njihova mišljenja i iskustva te razgovarajući razvijati ideje i planove za buduće projekte.

Budući da je slijedio blagdan, 1. svibanj, sudionica je produžila boravak u Briselu za još jedan dan te tako uspjela vidjeti još ponešto od nove europske prijestolnice. Atomium, golema metalna molekula sagrađena kao belgijski izložak za Svjetsku izložbu 1958. a koji je postao simbol Brisela ostaje u posebnom sjećanju jer su je prilikom ulaska iznenadili pozdravom na hrvatskom. Nezaboravni su parkovi Parc du Cinquantenaire i Parc Leopold no nenadmašan dojam ostavili su staklenici Serres Royales u Parc de Laeken koji su otvoreni samo tri tjedna u godini što je bilo upravo za vrijeme boravka sudionice u Briselu. Ulaskom u ove staklenike našla se u mirisnom svijetu raznovrsnih azaleja, rododendrona, fuksija, pelargonija, hortenzija, palmi i egzotičnog bilja.

Cjelokupno putovanje, s radionicom i neformalnim dijelom, predstavlja izvrstan način usavršavanja i širenja vidika. Nadamo se da će uskoro većem broju odgojno-obrazovnih djelatnika biti omogućeno sudjelovanje na eTwinning mobilnostima koje otvaraju vrata novoj dimenziji hrvatskog obrazovnog sustava i povezuju ga s obrazovnim sustavima europskih zemalja.

Zahvala Agenciji za mobilnost i programe EU na omogućavanju ovog iskustva i savršenoj organizaciji.

FUTURE CLASSROOM LAB

 

Linkovi:
European Schoolnet
Agencija za mobilnost i programe EU