Tako su i ove godine učenici OŠ Jurja Dobrile iz Rovinja sudjelovali u ljetnim fotoradionicama u Gorskom kotaru, koje se tradicionalno održavaju u suradnji s Nacionalnim parkom Risnjak.
Mladi fotoistraživači iz Karlovca, Krnice, Rovinja, Raklja i Marčane proveli su sedam intenzivnih dana u prirodi. Kroz šetnje i praktičan rad upoznavali su šumsku zajednicu Gorskog kotara, njegovu bogatu floru, faunu i graditeljsku baštinu.

Uz mentorstvo fotografa i stručnjaka, svakodnevno su bilježili svoja opažanja i doživljaje fotografijom, razvijajući vještine vizualnog izražavanja i sposobnost promatranja svijeta oko sebe. Učenje na otvorenom, iskustveno i praktično, posebna je vrijednost ovih radionica – od uvida u stare zanate i zaboravljene vještine, do razvijanja osjećaja za održivi način života.
Učenici su istraživali razne kreativne tehnike: stare fotografske procese poput kemograma i cijanotipije, te oslikavanje pamučnih majica i platnenih vrećica jednostavnim grafičkim metodama. Aktivno su sudjelovali i u osmišljavanju jelovnika te pripremi zajedničkih obroka i slastica, jačajući odgovornost, samostalnost i suradničke vještine.
Po povratku, stečena znanja i iskustva prenose svojim vršnjacima uz podršku učiteljice likovne kulture, čime se ova edukacija višestruko oplemenjuje i širi unutar školske zajednice. Kroz međusobno dijeljenje iskustava, učenici razvijaju osjećaj zajedništva, ali i osobnu motivaciju za daljnje istraživanje i učenje.

U fantastičnom ambijentu Nacionalnog parka Risnjak, Kupske doline, Golubinjaka, Omladinskog jezera, Mrzlice, Snježnika i brojnih goranskih sela, naši su učenici stvarali svoje autentične fotopriče – male fotobajke koje svjedoče o važnosti povezivanja umjetnosti, prirode i samoodrživog razvoja. Ovakav oblik učenja potiče ne samo kreativnost, već i odgovoran odnos prema okolišu, zajednici i vlastitom obrazovanju.