digitalne kompetencije
Europski okvir digitalnih kompetencija za obrazovatelje (DigCompEdu)

Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET je u sklopu programa „e-Škole: Cjelovita informatizacija procesa poslovanja škola i nastavnih procesa u svrhu stvaranja digitalno zrelih škola za 21. stoljeće” napravila prijevod i prilagodbu Europskog okvira digitalnih kompetencija za obrazovatelje (DigCompEdu) na hrvatski jezik kako bi on bio dostupan hrvatskoj obrazovnoj i široj zajednici.

“ALL DIGITAL Week 2021.” u Osnovnoj školi Hugo Badalić

Ishode domene B. Računalno razmišljanje i programiranje u trećem razredu u nastavi informatike uklopili su u godišnju kampanju ALL DIGITAL Week za digitalno uključivanje i osnaživanje koja se provodi u digitalnim centrima kompetencija, knjižnicama, društvenim centrima, školama i drugim mjestima širom Europe.

Mjesec hrvatskoga jezika u Tehničkoj školi Virovitica

Aktivnosti su započeli učenici 1. D razreda koji su povodom Dana hrvatske glagoljice i glagoljaštva pisali glagoljicom i rješavali natjecateljski kviz na stranicima Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Učenici 1. M razreda učili su krasnosloviti tekst Bašćanske ploče.

Erasmus+ u Osnovnoj školi braće Radića, Bračević

Osnaživanje digitalnih vještina učitelja i učenika u Osnovnoj školi braće Radića, Bračević provodi se stalnim međunarodnim stručnim usavršavanjima. Usavršavanja su ostvarili sudjelovanjem u projektima koji su sufinancirani programom Erasmus+, a u praksi su ih ove godine primijenili i za organizaciju virtualne Noći muzeja.

Istraživanje na školskoj razini – digitalna kompetencija učenika

Život suvremenog čovjeka postao je nezamisliv bez digitalne tehnologije. Biti pismen, danas znači imati razvijenu digitalnu kompetenciju. Digitalna kompetencija podrazumijeva upotrebu digitalnih tehnologija za razmjenu informacija, komunikaciju, učenje, rad u svim aspektima života. Razvoj digitalne kompetencije treba započeti u ranoj dobi uz pažljivi odabir vrste tehnologije.

Božićna čarolija u virtualnoj učionici

Učenike Srednje strukovne škole bana Josipa Jelačića Sinj prelazak na online nastavu nije obeshrabrio u pripremama za nadolazeće blagdane, nego su aktivno nastavili s projektnim aktivnostima u virtualnoj učionici. Učenici su osmislili projekt “Božićna čarolija u virtualnoj učionici” i pozvali sve učenike, nastavnike i roditelje da proslave blagdane zajedno “u novom normalnom”.

Razredni projekt: Riječka kiša

Učenici drugog razreda Osnovne škole Škurinje iz Rijeke sudjelovali su u razrednom projektu pod nazivom “Riječka kiša”. Projekt je trajao tri mjeseca. Cilj ovog projekta je bio upoznati posebnosti Rijeke, ono po čemu je prepoznatljiva i različita od drugih gradova.