Zagorski štrukli/Zagorski štruklji i Zagorski bagremov med dva su nova hrvatska proizvoda zaštićenog naziva u Europskoj uniji (EU). Hrvatska sada ima ukupno 35 proizvoda čiji je naziv zaštićen u EU.

Zagorski štrukli/Zagorski štruklji i Zagorski bagremov med dva su nova hrvatska proizvoda zaštićenog naziva u Europskoj uniji (EU). Hrvatska sada ima ukupno 35 proizvoda čiji je naziv zaštićen u EU.
Učenici Škole No691, smještene u Nevskom rajonu Sankt Peterburga, mogu učiti šest stranih jezika: francuski, njemački, engleski, španjolski, kineski i hrvatski.
Više od 60 hrvatskih gradova i mjesta ugasilo je u subotu u 20.30 sati javnu rasvjetu u gradskim središtima za “Sat za planet Zemlju”, globalnu akciju Svjetske organizacije za zaštitu prirode WWF-a.
Iako je Island još u prosincu 1991. priznao neovisnost Hrvatske, kao Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske slavi se 15. siječnja, jer je toga dana 1992. godine Hrvatsku i Sloveniju, nakon Vatikana, priznala većina europskih zemalja i zemlje EU.
Svjetla koja su noću označavala luke bila su poznata već starim Grcima u petom stoljeću prije Krista. Nema sumnje da su u Sredozemlju signalna svjetla postojala već davno prije tog vremena. Tako su se već u starom vijeku na vidljivim mjestima u mediteranskim lukama postavljala svjetla ili lomače koje su po noći pokazivale put brodovima. Pomoću tih sredstava navigacije brodu je bilo lakše noću doći do obale nego danju.
U sklopu međunarodnog projekta “Most prijateljstva: Ilinden – Rešetari” Osnovna škola Goce Delčev iz Ilindena bila je domaćin učenicima i kolegama iz Osnovne škole Ante Starčevića iz Rešetara.
Hum je istarski gradić položen na hrptu izduženog brijega unutar gradskih zidina koje zatvaraju površinu dužine oko stotinu i širine oko 35 metara. Iako je malen, u Humu su vidljiva sva obilježja srednjovjekovnog gradića. Naime, glavne konture današnjeg izgleda Hum je dobio još u 11. stoljeću, kada je na ostacima starije utvrde sagrađen humski kaštel, a zatim uz njega prvi niz kuća budućega gradića.
U Hrvatskoj se svake godine, od 11. do 17. ožujka obilježavaju Dani hrvatskoga jezika. Ta kulturna manifestacija utemeljena je odlukom Hrvatskog sabora 1997. godine, na spomen Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika objavljene 17. ožujka 1967..
Kornati su otočna skupina u sjevernoj Dalmaciji, smještena između šibenskih otoka na jugoistoku i zadarskih na sjeverozapadu. Spominju se od davnine, ali pod različitim nazivima: Crateae, Grebeni, Stomorinski otoci, Krunski otoci… Iz daljine Kornati izgledaju kao kamena pustinja jer su obrađena polja i voćnjaci izvan pogleda s mora, a krški kamenjar zauzima oko 85% kopnenog dijela arhipelaga.
Dragi čitatelji, poučnu šetnju kroz sve hrvatske Županije završavamo na krajnjem jugu naše prelijepe domovine, točnije na mjestu gdje se rijeka Neretva isprepliće s Jadranskim morem. Riječ je naravno o Dubrovačko-neretvanskoj županiji, koja zbog svojih brojnih kulturno-povijesnih i prirodnih znamenitosti predstavlja jedno od najljepših područja ne samo u Hrvatskoj, nego i u Europi. Također, iskreno se nadamo da ste uživali u seriji članaka o našim Županijama, te da ste u njima pronašli poneku zanimljivost, naučili nešto novo, ili barem osvježili staro znanje. U svakom slučaju, zahvaljujemo Vam što ste nas pratili na ovom putovanju sa zanimanjem.