influenceri
Projekcija i analiza filma “Influencerica”

Agencija za elektroničke medije, Unicef, Hrvatski filmski savez i Zagreb film festival pozivaju srednjoškolske nastavnike da prijave svoje razrede i s učenicima dođu na projekciju filma ‘Influencerica’, koja će se održati u petak, 6. svibnja 2022. godine, u kinu Tuškanac, u sklopu 5. Dana medijske pismenosti.

Influencer ≠ uzor: prijedlog radionice i dodatnih aktivnosti za učenike

“Influenceri i mi” tema je filmskog natječaja za djecu i mlade koji se održava u sklopu 5. Dana medijske pismenosti. Nastavnici koji žele svoje učenike potaknuti na sudjelovanje u ovom natječaju, ali i svi oni koji neovisno o tome žele u učionici posvetiti pažnju ovoj aktualnoj i važnoj temi, mogu provesti radionicu o influencerima i uzorima iz naših edukativnih materijala “Digitalni mediji i mentalno zdravlje“.

Tko su bili “influenceri” prije društvenih mreža?

Iz radnog priručnika za nastavnike i roditelje učenika osnovnih i srednjih škola “Influenceri i njihova uloga u životima djece i mladih“, koji su Agencija za elektroničke medije i UNICEF objavili u sklopu 4. Dana medijske pismenosti, prenosimo vam prijedlog radionice u kojoj ćete definirati pojam influencera te s učenicima istražiti tko su bili influenceri prije pojave društvenih mreža.

Djeca kao influenceri

Među najpoznatijim svjetskim influencerima nalaze se i maloljetnici, pa čak i djeca predškolske i rane školske dobi. Mnoge od njih u virtualni su svijet uključili njihovi roditelji i na taj način počeli zarađivati.

Djeca kao influenceri

Influenceri od kojih možemo učiti

Jeste li upoznati s hrvatskim influencerima i čime se bave? Kao i diljem svijeta, i u Hrvatskoj je moguće pronaći različite skupine influencera, no ovim vas radnim zadatkom potičemo da detaljnije istražite neke hrvatske influencere i aktivnosti kojima se bave.

Vrste influencera s obzirom na sadržaj koji objavljuju

S obzirom na sadržaj koji objavljuju, razlikujemo brojne vrste influencera. Među najpopularnijima mogu se izdvojiti travel influenceri koji svoje pratitelje upoznaju s različitim državama, kulturama i običajima; gameri koji igraju videoigre i svojim pratiteljima daju korisne savjete i trikove kako što uspješnije proći kroz određene videoigre; modni influenceri kojima su odjeća, obuća i modni dodaci ključni sadržaji koje objavljuju na svojim profilima.