kretanje
Kad se male noge slože

“Kad već ne možemo putovati pojedinačno, možemo zajedno!” shvatili su učenici, roditelji i učitelji Osnovne škole Sesvetska Sopnica iz Sesveta. Došli su na ideju skupljati kilometre.

Kad se male noge slože

Kako se kreću životinje (drugi dio)

Kopnene životinje ne uživaju mnoge od blagodati svojih vodenih srodnika jer je kretanje na tlu puno teže i mukotrpnije. Jedan od složenijih načina kretanja svojstven je kolutićavcima, koji koriste valovite kontrakcije duž beznogog tijela, uz pomoć kojih se kreću kroz tlo ili po njemu. Kretanje gliste i sličnih životinja zasniva se na jednolikom rastezanju i stezanju dijelova tijela tj. kolutića.

Kad se male noge slože

Kako se kreću životinje (prvi dio)

Kretanje je jedna od bitnih osobina svake životinje i mnogi znanstvenici upravo kretanje drže znakom života. Neke životinjske vrste pokazuju tek minimum aktivnosti, dok se pripadnici drugih kreću zapanjujućom brzinom pokazujući pritom veliku pokretljivost i izdržljivost.

Parkour – vještina svladavanja prepreka

Parkour je vještina koja nam omogućava da istražimo potencijal našeg tijela. Daje mogućnost prelaženja i fizičkih i mentalnih prepreka s kojima se susretnemo, bez obzira nalaze li se one u prirodnoj ili urbanoj okolini, u potrazi za kretnjama koje spajaju djelotvornost i kontrolu. Jedina potrebna oprema su obična majica, udobna trenirka i par udobnih tenisica.

Obilježen Svjetski dan srca

Zadnji vikend u rujnu obilježava se Svjetski dan srca – dan kada skrećemo pažnju na to da 80% prijevremenih smrti dolazi od srčanog ili moždanog udara.

Kad se male noge slože

Važnost kosti u našem tijelu

U ljudskome tijelu ugrađen je izuzetno fin i složen mehanizam koji nam omogućava kretanje, uspravno držanje, saginjanje, upotrebu ruku i nogu, pomicanje glave, otvaranje i zatvaranje čeljusti. Taj mehanizam naziva se sustav pokretačkih organa, a u njemu je posebice važan kostur ili skelet (grčki skeletos). Sačinjavaju ga brojne kosti, od onih velikih do najsitinijih i najosjetljivijih.

Newtonovi zakoni

Newtonovi zakoni gibanja i gravitacije položili su stabilan temelj fizici, a izvan svijeta subatomskih čestica i brzina bliskih svjetlosti vrijede i danas. Antičke predodžbe o gibanju sažeo je Aristotel (394. – 322. pr. Kr.) u svojoj Fizici. On je sva opažena gibanja podijelio na prirodna i prisilna. Prirodno se gibanje – primjerice kružno gibanje nebeskih tijela i slobodni pad – odvija bez ljudskog uplitanja.