novac
Hrvatski novac

Novac je svojevrsna roba za koju se može kupiti svaka druga roba, a njime se raspoređuju i razmjenjuju svi proizvodi ljudskog rada. Uobičajena definicija novca kaže da je novac obračunska jedinica, spremnik vrijednosti te sredstvo razmjene, iako većina autora drži da su prva dva svojstva nebitna te da slijede iz posljednjeg.

Djeca i novac

Novac ljudima pruža mogućnosti donošenja odluka. Iznimno je važno djecu educirati, motivirati i osnaživati u procesu razvoja vještina raspolaganje novcem, štednje i ulaganja. Učenje djece financijskoj odgovornosti može biti uzbudljivo i zabavno iskustvo.

Obilježavanje Svjetskog i Europskog tjedna novca u Gimnaziji i strukovnoj školi Bernardina Frankopana u Ogulinu

U Gimnaziji i strukovnoj školi Bernardina Frankopana iz Ogulina obilježen je Svjetski i Europski tjedan novca. Organizirana su brojna predavanja i radionice uživo i online za učenike i nastavljena je suradnja s udrugom Ekonom iz Ogulina. Cilj ove aktivnosti je podizanje svijesti učenika o financijskoj pismenosti i stjecanje financijskih kompetencija u svakodnevnom životu.

Financijsko opismenjavanje

U Srednjoj strukovnoj školi bana Josipa Jelačića obilježen je Svjetski i Europski tjedan novca 2021. pod nazivom “Čuvajte sebe, pazite na svoj novac”. Cilj obilježavanja Svjetskog i Europskog tjedna je podizanje svijesti učenika o važnosti novca, financijskog opismenjavanja i financijskog zaključivanja. Organizirana su brojna predavanja i radionice uživo za maturalne razrede i online u virtualnoj učionici za nezavršne razrede.

Proaktivnošću i odgovornim ponašanjem do pametne i mudre štednje

U Srednjoj strukovnoj školi bana Josipa Jelačića iz Sinja, tradicionalno je obilježen Svjetski dan štednje – World Saving Day 2020., koji je posvećen štednji, promicanju i jačanju svijesti učenika o važnosti štednje za osobne potrebe svakog pojedinca i važnost za suvremenu ekonomiju.

eTwinning projekt “Life&Money”

Početkom studenoga 2019. godine učenici Srednje strukovne škole bana Josipa Jelačića Sinj uključili su se u međunarodni eTwinning projekt pod nazivom “Life&Money” kojeg su pokrenuli profesorica Ramune Jukneliene iz Litve i profesor Branko Rumenović iz Ogulina. U projektu sudjeluju učenici 3. a razreda koji se obrazuju za zanimanje ekonomist zajedno s profesoricom Nadom Ratković. Ostali partneri su iz Litve, Gruzije, Mađarske, Italije, Poljske, Rumunjske, Turske i Hrvatske.

Novac i srednjoškolac

Gimnazija i strukovna škola Bernardina Frankopana iz Ogulina, uključila se 2016. godine u obilježavanje Svjetskog i Europskog tjedna novca organizirajući različite aktivnosti. Povodom navedenog tjedna, održana su različita predavanja i radionice na temu novca i financijske pismenosti.

1000 učenika uči o novcu

Uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja Štedopis – Institut za financijsko obrazovanje aktivno radi na povećanju financijske pismenost tisuću učenika srednjih škola u Zagrebu, Bjelovarsko-bilogorskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji.Projekt financijske pismenosti za srednje škole „Moj novac, moja budućnost“ započeo je krajem 2018. godine.