običaji
Međunarodni eTwinning projekt Pusni običaji naših krajeva

Pusni običaji naših krajeva novi je projekt na eTwinning platformi. Projekt su osmislile učiteljice drugih razreda osnovne škole Daliborka Rotar i Milana Vukelić. Projekt je suradnja dviju susjednih škola OŠ “Milan Brozović” iz Kastva i OŠ”Sveti Matej” Viškovo.

Pokladni običaji u Hrvatskoj

Poklade su razdoblje između Nove godine i uskrsnoga posta u kojem se ljudi prerušavaju i maskiraju. Tada su dopuštene svakovrsne ludorije i neobična ponašanja. U većini hrvatskih krajeva pokladno ludovanje traje više dana, ponekad i tjedana, a završava obrednim spaljivanjem, vješanjem ili utapanjem pokladne lutke. Lutka simbolizira sve nedaće i zlo iz prethodne godine. S njezinim nestankom može se ući u novo razdoblje.

Međunarodni eTwinning projekt Pusni običaji naših krajeva

Uskrs i hrvatski uskrsni običaji

U četrdesetodnevnom razdoblju koje predstoji Uskrsu pod nazivom korizma, od davnih vremena, određenim postupcima su se izdvajali neki dani: sredinom korizme na trenutak se prekidao korizmeni post i pokora, a pete korizmene nedjelje kućne slike svetaca i raspela prekrivale su se tamnim rupcima.