ples
Besplatna online plesna radionica za mlade

‘Latinoamerički i suvremeni ples – umjetnost u pokretu’ radionica je koju su za projekt Kulturnjak.hr osmislile plesne umjetnice Petra Jeričević i Larisa Lipovac Navojec. Besplatna online radionica održat će se 25, 26. i 27. siječnja na na Zoom aplikaciji, u 20 sati, za polaznike do 25 godina.

Besplatna online baletna radionica

Dani plesa u čast Miji Čorak Slavenskoj

Miju Čorak Slavensku zvali su ljepotom, harmonijom i gracijom svjetskog baleta. Bila je prva hrvartska primabalerina i jedna od najvećih u svijetu 20-toga stoljeća. U povodu njezina rođendana, u rodnom Slavonskom Brodu održavaju se Dani plesa .

Besplatna online plesna radionica za mlade

Otvorene prijave na radionicu “Gledanje naglavačke”

Udruga Drugo more i kolektiv Spačke pozivaju sve zainteresirane učenike trećih i četvrtih razreda srednjih škola i studente prvih godina fakulteta da se prijave na radionicu suvremenih umjetničkih praksi “Gledanje naglavačke”, koja će se u deset susreta tijekom ožujka i travnja održavati u Galeriji SKC (Kružna 8, Rijeka).

Knjižnice s raznovrsnom ponudom

Prve knjižnice nastale su prije više tisuća godina kada su pri iskopavanju starog grada Ura, u Mezopotamiji, znanstvenici otkrili glineni pečat, cilindričnog oblika s natpisima, koji je pripadao prvoj knjižnici.

29. travnja – Svjetski dan plesa

UNESCO-ov Međunarodni odbor za ples Međunarodnog kazališnog instituta za ples ITI pokrenuo je inicijativu da se 29. travnja proglasi Svjetskim danom plesa. Kao datum odabran je dan rođenja začetnika modernog baleta i jednoga od najvećih plesnih reformatora Jeana Georgesa Noverrea.

Priča o baletu

Učitelji plesa koji su izdašno zabavljali renesansne vladare nisu ni slutili da zapravo začinju umjetničku vrstu u kojoj će u idućim stoljećima diljem svijeta uživati milijuni ljudi. Balet je nastao u Italiji u 15. stoljeću kad su plemići počeli upošljavati profesionalne učitelje plesa da uprizore skupe hvalospjeve kojima je trebalo impresionirati važne goste.