ples
Dani plesa u čast Miji Čorak Slavenskoj

Miju Čorak Slavensku zvali su ljepotom, harmonijom i gracijom svjetskog baleta. Bila je prva hrvartska primabalerina i jedna od najvećih u svijetu 20-toga stoljeća. U povodu njezina rođendana, u rodnom Slavonskom Brodu održavaju se Dani plesa .

Otvorene prijave na radionicu “Gledanje naglavačke”

Udruga Drugo more i kolektiv Spačke pozivaju sve zainteresirane učenike trećih i četvrtih razreda srednjih škola i studente prvih godina fakulteta da se prijave na radionicu suvremenih umjetničkih praksi “Gledanje naglavačke”, koja će se u deset susreta tijekom ožujka i travnja održavati u Galeriji SKC (Kružna 8, Rijeka).

Knjižnice s raznovrsnom ponudom

Prve knjižnice nastale su prije više tisuća godina kada su pri iskopavanju starog grada Ura, u Mezopotamiji, znanstvenici otkrili glineni pečat, cilindričnog oblika s natpisima, koji je pripadao prvoj knjižnici.

29. travnja – Svjetski dan plesa

UNESCO-ov Međunarodni odbor za ples Međunarodnog kazališnog instituta za ples ITI pokrenuo je inicijativu da se 29. travnja proglasi Svjetskim danom plesa. Kao datum odabran je dan rođenja začetnika modernog baleta i jednoga od najvećih plesnih reformatora Jeana Georgesa Noverrea.

Priča o baletu

Učitelji plesa koji su izdašno zabavljali renesansne vladare nisu ni slutili da zapravo začinju umjetničku vrstu u kojoj će u idućim stoljećima diljem svijeta uživati milijuni ljudi. Balet je nastao u Italiji u 15. stoljeću kad su plemići počeli upošljavati profesionalne učitelje plesa da uprizore skupe hvalospjeve kojima je trebalo impresionirati važne goste.

Pčelinji ples

Glasovi su zasigurno najbrži oblik komunikacije. Životinje se sporazumijevaju na najrazličitije načine. Neke ispuštaju odbojne mirise, druge se koriste vizualnim obilježjima, a neke izvode određene pokrete u svrhu priopćenja informacija. Jedan je od najboljih dokaza pravog životinjskog „govora“ ples pčela medarica za čije je otkriće austrijski znanstvenik Karl Von Frisch 1973. godine dobio Nobelovu nagradu.

Sirtaki na božićnoj priredbi

Kako u OŠ Sesvetska Sopnica radi asistent sa Sveučilišta Krete Dimitrios Ksiluris (Δημήτριος Ξυλούρης), učenici su uvježbali sirtaki iz filma “Grk Zorba“ i izveli ga na božićnoj priredbi. Prije toga izveden je i jedan hrvatski ples što je predstavljalo međusobno upoznavanje.