prevencija
Mladi vozači u cestovnom prometu

Sigurnost prometa u najvećem dijelu bavi se zapravo prometnim nesrećama kao elementom sustava, koje se ističu kao jedan od najvećih negativnih učinaka prometa na društvo. One se smatraju prvim uzrokom smrti mladih ljudi, odnosno mladih vozača, stoga je tom problemu potrebno posvetiti veliku pažnju.

Primjer dobre prakse “Drink less Think more”

“Drink less Think more”, naziv je projekta kojim se podiže svijest u Tehničkoj školi Bjelovar, ali i široj zajednici o opasnostima vožnje pod utjecajem alkohola, a sve s ciljem smanjenja broja nesreća u kojima sudjeluju mladi vozači.

1. sajam sigurnosti i prevencije u OŠ kralja Tomislava, Našice

U Osnovnoj školi kralja Tomislava u Našicama igrom, radionicama, demonstracijama, izložbama, predavanjima i kazališnim predstavama održan je prvi Sajam sigurnosti i prevencije u Osječkoj-baranjskoj županiji uz potporu ravnateljstva policije MUP-a Republike Hrvatske.
U organizaciji ovog poučnog i zanimljivoga dana,  o kojemu naši učenici i dalje iznose samo pozitivne komentare, sudjelovali su Županija osječko-baranjska, Grad Našice, Gradsko kazalište Beli Manastir, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu Osijek, Dječje kazalište Branka Mihaljevića iz Osijeka, Udruga za rad s mladima „Breza“, Dramski studio za srednjoškolce, JUMICAR  program preventivnog odgoja djece u cestovnom prometu, Hrvatski centar za razminiravanje, Javna vatrogasna postrojba Našice, Gradsko društvo Crvenoga križ Našice, HAK Našice, Udruga starih športova „Slavonac“, OLDtimer klub Našice, Pčelarska udruga „Pčela“ Našice, „Nexe“ Našice i drugi.

Primjer dobre prakse “Drink less Think more”

Razvoj i evaluacija programa prevencije

U srijedu 3. travnja 2013. godine u Bjelovaru je održan stručni skup za voditelje školskih preventivnih programa osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova Bjelovarsko-bilogorske županije.  U radu skupa sudjelovali su predstavnici osnovnih i srednjih škola, Obiteljskog centra i Zavoda za javno zdravstvo te predstavnice Koprivničko-križevačke županije.

Primjer dobre prakse “Drink less Think more”

Razgovarate li s tinejdžerima o spolnosti?

Nikada nije prerano razgovarati s djetetom o njegovom tijelu i seksualnosti.  Ako ste roditelj tinejdžera, vjerojatno ste u dvojbi oko toga u kojoj mjeri  razgovarati o seksualnosti. Ali, imajte na umu kako je izuzetno važno da sve informacije vezane uz seksualnost dijete primi baš od vas, a ne od prijatelja u školi i okolini, kako biste spriječili da usvoji pogrešne obiteljske vrijednosti te stekne iskrivljenu sliku o sebi.

Primjer dobre prakse “Drink less Think more”

Nasilje među djecom – vršnjačko nasilje

Bez obzira jeste li roditelj ili ne, zasigurno ste upoznati s pojmom nasilja među djecom kao i s brutalnim primjerima iz stvarnoga života koji, nažalost, u posljednje vrijeme sve češće pune novinske stupce i televizijske minute. Škola je bez sumnje mjesto gdje se događa najviše nasilja među djecom. Nasilje među djecom događa se i na putu do škole i iz škole.

Poremećaj ponašanja

Nitko ne voli misliti o svojem djetetu kao o problematičnom, iako polovica djece upućena na psihološki tretman ili u savjetovalište stižu s točno takvom ocjenom, zapisanom negdje u njihovom spisu. Uputnica obično dolazi iz škole i opisuje dijete čiji je manjak spremnosti za suradnju postao predvidiv kao školsko zvono. Povremeno uputnica dolazi od roditelja, obično od majke.