priroda
EKO JADRO za buduće generacije

Učenici petih razreda Osnovne škole kraljice Jelene, Solin sudjelovali su u akcijama čišćenja i proučavanja eko sustava rijeke Jadro. Ovakav način poučavanja realiziran je uz pomoć Rotary kluba iz Solina i udruge Oceanus.

SKILLS u Sloveniji

U razdoblju od 2. do 8. lipnja 2022. godine Osnovna šola F. S. Finžgarja Lesce u Sloveniji bila je domaćin pete mobilnosti u okviru Erasmus+ KA2 projekta školskog partnerstva “With the Skills of the Future for a Successful Job and Life”. Uz školu domaćina, sudjelovali su učenici i nastavnici Tehničke škole, Požega iz Hrvatske, Kanepi Gümnaasium iz Estonije (koordinator projekta), srednja škola „Istituto d’Istruzione Superiore Petrucci Ferraris Maresca“ iz Catanzara u Italiji,  te srednja škola „ Suleyman Demirel Anadolu Lisesi“ iz Istanbula u Turskoj.

8. lipnja – Svjetski dan oceana

Ujedinjeni Narodi proglasili su 8. lipnja Svjetskim danom oceana kao priliku da se svake godine prisjetimo važnosti oceana i njegovih stanovnika te upozorimo na razaranje i pustošenje morskih prostranstava od strane čovjeka.

Tečaj “Nature as a fantastic classroom for learning”

U sklopu Erasmus+ KA1 projekta “School – a gateway to life” učitelj Ivan Oreški iz Osnovne škole Pantovčak sudjelovao je na stručnom usavršavanju na tečaju “Nature as a fantastic classroom for learning” koji se održao u švedskom gradu Vårdnäsu u organizaciji Outdoored.eu.

Hrvatske autohtone pasmine pasa (prvi dio)

Pod pojmom autohtone pasmine podrazumijeva se pasmina određene vrste domaće životinje usko povezane za određeno zemljopisno područje i podneblje. Autohtona pasmina nastaje dugotrajnim i sustavnim križanjima dviju ili više pasmina određene vrste, a njen nastanak smatra se dijelom nacionalnog identiteta (stvorena u svrhu što bolje adaptacije i lakšeg uzgoja na određenom području).

Zašto zebre imaju pruge

Znanstvenici imaju novi odgovor na staro pitanje zašto zebre imaju pruge. Čini se da pruge služe kao loše “piste” koje zbunjuju muhe što se hrane krvlju i prenose bolesti. Pokus je pokazao da konjske muhe teško dolaze na zebre, dok s lakoćom slijeću na konje jednake boje.