priroda
eTwinning projekt “Tradicionalna kuharica”

Učenici drugog razreda OŠ Ante Curać – Pinjac iz Žrnova sudjeluju u eTwinning projektu “Tradicionalna kuharica” u kojem istražuju stara tradicionalna jela iz Žrnova. Tijekom prosinca istraživali su jela koja su nezaobilazni dio božićne trpeze i koja se pripravljaju na Badnji dan. Tijekom istraživanja došli su do zanimljivih podataka.

Zanimljivosti o pčelama

Pčele su kukci koji spadaju u red opnokrilaca (Hymenoptera), u porodicu pčela (Apidae). U svijetu postoji preko 5700 različitih vrsta unutar ove porodice, a kod nas je najpoznatija vrsta pčela medarica (Apis mellifica).

Kada su ptice izgubile zube?

Zanemarimo li ilustracije sportskih maskota, ptice zapravo nemaju zube. No, nedostatak zubi evoluirao je i kod nekih drugih kralježnjaka: kornjača, mravojeda, kitova usana te ljuskavaca, a tu su i sisavci poput afričkih mravojeda, ljenivaca i pasanaca koji imaju zube, ali bez zaštitne cakline.

Zanimljivosti o pčelama

Bibliobus kao novi dom za pčele

Božićno vrijeme darivanja Knjižnice grada Zagreba iskoristile su za darovnu akciju i svoje isluženo bibliobusno vozilo darovale su pčelaru Darku Pokosu iz Pčelarske udruge „Propolis“. Ovo je vozilo staro više od 25 godina i vjerno je razvozilo knjige po Zagrebu i Zagrebačkoj županiji svih tih godina.

Zanimljivosti iz svijeta prirode

Tko su „staklene“ žabe, što radi „svjetleća“ riba, koji je najteži kukac na svijetu, što je sladoledna mahuna, gdje se nalazi najveća skupina sisavaca na Zemlji, koje životinje su prave mudrice a koje su najglasnije? Saznajte u nastavku.

Izložba fotografija o globalnom zatopljenju

Izložba “Emptyscapes”, rezultat putopisa “Kronike globalnog zatopljenja: Episode II”, hrvatskog putopisca Olega Maštruka dostupna je za razgledavanje do kraja veljače 2022., s obzirom na to da je postavljena na otvorenom prostoru u Zagrebu, pored Veleučilišta Algebra, na pročelju zgrade na adresi Vukasovićeva 3.

Provedite školske praznike aktivno u prirodi

Sve učenike od 13 do 17 godina, koji svoje praznike žele iskoristiti na aktivan način, neprofitna organizacija Outward Bound Hrvatska koja promiče iskustveno učenje u prirodi poziva na „Zimsku pustolovinu“ – ekspedicijski program u Lici.

Najveće jezero na svijetu

Većini je Kaspijsko jezero poznato kao “crta razgraničenja“ između Europe i Azije. Osim toga, jezero ima još jednu posebnu karakteristiku a to je da je najveće jezero na svijetu, i da se na njegovim obalama smjestilo 5 država (Rusija, Iran, Azerbejdžan, Turkmenistan i Kazahstan).

Kako reciklirati u školi

Od presudne je važnosti započeti educirati djecu “od malih nogu”, kako bi paralelno s rastom djeteta rasla i njegova svijest o ekologiji, točnije, o važnosti recikliranja, skupljanja otpada, štednje vode i energije.