ptice
Zašto ptice liježu jaja različitih oblika

Znanstvenici već dugo pokušavaju otkriti zašto ptice liježu jaja različitih oblika. Oblici su nevjerojatno različiti. Kolibrići polažu ona nalik na tic tac bombone, sove imaju jaja poput globusa, a šljuke liježu šiljaste “kišne kapi”.

Obilježavanje Svjetskog dana ptica selica

Ususret obilježavanju Svjetskog dana ptica selica učenici 3. a razreda Osnovne škole “Antun i Stjepan Radić” iz Gunje u suradnji s knjižničarkom saznali su jako puno zanimljivosti o pticama selicama i sudjelovali na kreativnoj radionici gdje su izrađivali rode koje sada krase zidove učionice.

Ptice selice i stanarice

Učenici sedmih razreda OŠ Dore Pejačević iz Našica istraživali su migracije ptica. Proučavali su kojim putem putuju rode, te koliko traje njihova seoba u Afriku. Pri ovoj aktivnosti koristili su znanja i vještine iz biologije, geografije, matematike i informatike. Pri izračunavanju su se koristili google mapsom, a nakon obrade teksta ponavljali su kroz kvizove u digitalnom alatu LearningApps. Pticama stanaricama pomogli smo da jednostavnije prežive zimu tako što smo im izrađivali kućice za ptice od plastičnih boca.

24. kolovoza – Svjetski dan roda

24. kolovoza obilježava se Svjetski dan roda. Bijela je roda jedna od najpopularnijih ptičjih vrsta u Republici Hrvatskoj. Većinu života provede kraj čovjeka, gnijezdi se u selima, na krovovima kuća, crkava, štagljevima, na stupovima, a hrani na poljoprivrednim površinama. U Hrvatsku dolazi u proljeće i ostaje do kraja ljeta kada počinje selidba prema Africi. Bijela je roda ugrožena vrsta, a njezin opstanak uvelike ovisi i o načinu života na selu.

Ptice selice i stanarice

Održano predavanje “Ptice Križevaca i okolice”

U multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice „Franjo Marković“ Križevci, u okviru programa proslave Dana Grada Križevaca, u srijedu 27. travnja 2016. 2.d razred Gimnazije Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci organizirao je multimedijalno predavanje za javnost „Ptice Križevaca i okolice“.

Seobe životinja

S dolaskom zimskih mjeseci životinjama je otežano pronalaženje hrane. Stoga zimi miruju (hiberniraju) ili odlaze na prezimljavanje u predjele s toplijom klimom. Seobe životinja – instinktivni, pravilni obrasci kretanja – rezultat su evolucije kroz više tisuća godina. Jednom godišnje životinje započinju seobe u južnije krajeve kako bi izbjegle surovu zimu sjevera. Zašto se u proljeće opet vraćaju? Za većinu životinja osnovni je razlog hrana.