pubertet
Kako kvalitetno komunicirati s tinejdžerima?

Većina roditelja sa strahom reagira na ulazak djeteta u pubertet. Prisjećajući se naših mladenačkih godina, znamo da odgajanje adolescenata nije jednostavno i postavljamo si niz pitanja, primjerice što učiniti kad se uvučemo u još jednu svađu oko prijatelja, odjeće ili izlazaka?

Uh, taj pubertet

Pubertet je razdoblje značajnih hormonalnih promjena koje dovode do spolnog, fizičkog i psihičkog sazrijevanja. Jednostavnije rečeno, to je dio odrastanja kada se tijelo djeteta pretvara u tijelo odrasle osobe, sposobne za reprodukciju.

Kako kvalitetno komunicirati s tinejdžerima?

Kako preživjeti tinejdžersko razdoblje (prvi dio)

Vaše je dijete ušlo u razdoblje puberteta. Nakon uspješnih prvih koraka, zubića, odlaska u vrtić i prebrođenih nižih razreda osnovne škole, svi roditelji gotovo u strahu očekuju razdoblje u kojem njihovo dijete postaje tinejdžer i time ulazi u najosjetljivije godine svog odrastanja. Do nedavno tiho dijete, koje kao da se još jučer u svojoj sobi igralo igračkama, preko noći postala je mlada osoba koja vodi dugačke razgovore na telefonu, uređuje se satima u kupaonici i traži dopuštenje kako bi navečer što dulje moglo ostati vani. Mnogi su roditelji manje spremni na promjene nego što su to voljni priznati.

Kako kvalitetno komunicirati s tinejdžerima?

Normalne i zabrinjavajuće promjene u pubertetu

Adolescencija. Pubertet. Razdoblje koje skoro svaki roditelj očekuje sa zadrškom i blagim osjetom panike. Reklo bi se kako je takav osjećaj i strah potpuno opravdan jer ipak je to dio života u kojemu niti jedan roditelj ne može znati što ga sve očekuje. Razdoblje je to novog upoznavanja roditelja i djece, prepunog turbulentnih situacija, osjećaja, međusobnog prihvaćanja i prilagodbe.

Kako kvalitetno komunicirati s tinejdžerima?

Pubertetske promjene u životu dječaka i mladića

U obitelji mojih susjeda  kao da se zbiva nekakva mala revolucija. Svi su uzbuđeni, pomalo iznenađeni i zabrinuti, euforični, obraćaju mi se šapatom kao da prenose nešto što se događa vrlo ozbiljno i važno. Najprije mi se povjerila majka: „Znate, gospođo doktorice, naš sin se promijenio! Satima je pred ogledalom, ima novu frizuru, dugačiji glas, osjetljiviji je nego obično“. Kćerka Ana, koja je budno pratila sve što njezina mama govori, zajedljivo je dodala: „Ima i curu, moju prijateljicu Zrinku!“

Pubertet i prva menstruacija

Sve djevojčice i dječaci prolaze kroz razdoblje života koje se naziva pubertet (od lat. pubertas, pubes – zrelost). U tome razdoblju dječje tijelo sazrijeva u tijelo odrasle osobe sposobne za životnu reprodukciju. U ovome članku izložit ćemo kakve se promjene u tome razdoblju dešavaju kod djevojčica, prije svega tjelesne, a u nekoj drugoj zgodi što se za puberteta zbiva u tijelu dječaka.

Pubertet

„Današnja mladež je pokvarena do dubine svoga srca. Mladi su izopačeni i lijenčine. Ne slušaju roditelje i stalno piju. Neće biti sposobni sačuvati našu kulturu. Ne gajim više nikakve nade za budućnost naše zemlje bude li današnja mladež sutra na vlasti, jer je ta mladež nesnosna, bezobzirna i jednostavno užasna“. Ovaj je citat nepoznatog autora zapisan u Egiptu 2000 g.pr.kr., a slični citati su nađeni u Babilonu 1000g.pr.kr. i u Grčkoj oko 700g.pr.kr.

Muke po adolescenciji

Čovjek prolazi kroz velike fizičke promjene od rođenja pa sve do odrasle dobi. Fizičke promjene prate i psihičke, ali najburnije razdoblje u razvoju čovjeka su pubertet i adolescencija.