Empatija se definira kao sposobnost razumijevanja emocija drugih ljudi i primjerenog reagiranja na te emocije. Imati empatiju prema nekom znači da se možemo „staviti u njegove cipele“, odnosno da možemo zamisliti kako bismo se mi osjećali da smo u istoj situaciji.
Tjedan cjeloživotnog učenja u znaku inkluzije i znanosti
Od 2. do 10. prosinca 2024. godine diljem Hrvatske obilježava se 18. Tjedan cjeloživotnog učenja, nacionalna kampanja posvećena podizanju svijesti o važnosti kontinuiranog obrazovanja i učenja. Gimnazija Vukovar ove se godine istaknula kao aktivni sudionik kampanje organizacijom dva zanimljiva i inspirativna događanja – obrazovnog panela „Razvoj inkluzivnog obrazovanja“ i radionice „Experts – korak u svijet znanosti“.
Tjelesna glazba i ekološka svijest u Osnovnoj školi Siniše Glavaševića u Vukovaru
Biljana Krnjajić i Jasna Panza, predane mentorice i edukatorice, svojim su entuzijazmom i inovativnim pristupom značajno doprinijele razvoju učenika Osnovne škole Siniše Glavaševića u Vukovaru kroz sudjelovanje u kampanji Udruge Otvoreni krug Novi Sad i promoviranje spota dua tjeloglazbenika Alice in WonderBand pod nazivom “Ljudi, ne bacajte smeće!”.
Sudjelovanje učitelja informatike III. osnovne škole Varaždin na radionici BrAIn o alatima umjetne inteligencije
Dana 7. studenog 2024. u Prvoj gimnaziji u Varaždinu u sklopu projekta Podrška primjeni digitalnih tehnologija u obrazovanju – BrAIn održana je radionica na temu Alati budućnosti – izrada obrazovnih sadržaja s pomoću umjetne inteligencije kojoj su prisustvovali učitelji informatike Tomislav Leček, mag. inf., učitelj izvrsni savjetnik, i Antonia Pantelić.
Radionice o medijskoj pismenosti, filmu, glazbi i poeziji
Udruga Fade In održava dvije javne tribine i radionice na temu medijske pismenosti kroz film, glazbu i poeziju. Projekt je sufinanciran sredstvima Kreativne Europe, Ureda za udruge RH, Agencije za elektroničke medije i Hrvatskog audiovizualnog centra.
Spojila nespojivo: radionica o glagoljici, Brailleovom pismu, periodnom sustavu elemenata i kriptografiji
U Gradskoj knjižnici Vukovar, u prostoru Odjela za mlade „Spajalica“, 7. studenog 2024., održana je jedinstvena radionica koja je uspješno povezala četiri naizgled nespojiva područja: glagoljicu, Brailleovo pismo, periodni sustav elemenata i kriptografiju.
Radionica “Alati budućnosti – izrada obrazovnih sadržaja s pomoću umjetne inteligencije”
U sklopu projekta „Podrška primjeni digitalnih tehnologija u obrazovanju – BrAIn” nastavlja se ciklus radionica uživo.
Dan dječjih knjižnica
U Osnovnoj školi „Antun i Stjepan Radić“ Gunja, obilježen je Dan dječjih knjižnica kroz radionicu pod nazivom „Više od igre – moja najdraža slikovnica iz djetinjstva“. Suradnjom učiteljice Jelene Cvijović i školske knjižničarke dr. sc. Anite Tufekčić, radionica je uspjela spojiti sadržaje hrvatskog jezika i likovne kulture te potaknuti kreativnost i ljubav prema knjigama kod učenika.
Svjetski tjedan svemira: Astrolab
Radionica “Astrolab”, održana je u četvrtak, 3. listopada 2024. u Gradskoj knjižnici Vukovar povodom Svjetskog tjedna svemira. Djeca i mladi okupili su se kako bi kroz interaktivne eksperimente, kviz i suradnju otkrili čudesni svijet svemira i prirodnih znanosti. Atmosfera ispunjena znatiželjom i entuzijazmom odražavala je želju za učenjem i istraživanjem.
Erasmus+ projekt “Sustainable Solutions”
Dana 17. rujna u Srednjoj školi Ban Josip Jelačić iz Zaprešića održana je druga online radionica koja je okupila oko 200 učenika i 490 učitelja iz partnerskih zemalja: Latvije, Litve, Hrvatske, Grčke, Rumunjske, Portugala i Turske.