prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Tjedan volontiranja u Gimnaziji Vukovar

Međunarodni dan volontera proglasila je Opća skupština UN-a 1985. godine i od tada se svake godine 5. prosinca obilježava Međunarodni dan dobrovoljnog rada za ekonomski i društveni napredak (International Volunteer Day for Economic and Social Development), odnosno Međunarodni dan volontera. Cilj je sve aktivnosti volontera i njihov dobrovoljni rad učiniti vidljivim na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini.

 

U sklopu programa Škole ambasadora Europskog parlamenta odlučili smo Međunarodni dan volontera pretvoriti u Tjedan volontiranja.

Kroz cijeli tjedan učenice ambasadorice aktivno su se uključile u razne volonterske projekte. Tjedan smo otvorili interaktivnom radionicom Abeceda volontiranja. Kroz edukativno predavanje i parlaonicu učenici su se informirali i razgovarali o volontiranju, njegovoj korisnosti, mogućnostima i blagodatima. Interaktivno predavanje organizirali smo u suradnji s Info-centrom za mlade Vukovar i Gradskom knjižnicom Vukovar- odjel za mlade „Spajalica“. Učenici su se odazvali u velikom broju i pokazali zanimanje za volonterske akcije.

Utorak smo proveli u Domu za stare i nemoćne osobe Vukovar gdje smo pomogli korisnicima u izradi božićnih čestitki. Razlike u godinama među volonterima i korisnicima Doma nisu bile prepreka ugodnom druženju i vedrom raspoloženju.

Djeca iz udruge “Vukovarski leptirići” uljepšala su nam sredinu tjedna svojom razigranošću i kreativnošću. Budući da smo ih posjetili na dan sv. Nikole, razveselili smo ih darovima koji su na njihovim licima izazvali veliku radost, a osmijeha nije nedostajalo niti kod naših volontera koji su se zabavili uz razne igre i razgovor s najmlađima.

Shvatili smo da je volontiranje potrebno posvuda oko nas i zbog toga nismo htjeli izostaviti učenike naše škole kojima je potrebna pomoć pri učenju. Četvrtak smo upravo iz tog razloga posvetili pomaganju našim učenicima kako bi što bolje savladali gradivo. “Instrukcijama u Gei” obuhvatili smo predmete poput  fizike, matematike i latinskog jezika te smo tako učenike na zabavan način pripremili za njihov test.

Tjedan smo završili radom u Socijalnoj samoposluzi te smo tako shvatili koliko je malo potrebno da bismo nekoga potrebitog usrećili. Iako nemamo puno iskustva u volontiranju, u Socijalnoj samoposluzi dočekali su nas otvorenih vrata i radosni što im pružamo svoju pomoć.

Pročitajte neka od razmišljanja naših učenica koje su bile uključene u aktivnosti:

  • Ana Anđić, 2.a: „Prije ovog tjedna volontiranja nisam bila uključena u volonterske akcije, ali nadam se da ću u budućnosti biti, jer nema boljeg osjećaja od toplog osmjeha nemoćne osobe kojoj ste svojom malom gestom uljepšali dan.“
  • Ana Vrabec, 2.a: „Ovo volontiranje za mene je bilo jedno posebno iskustvo jer sam shvatila koliko našim malim trudom nekome možemo uljepšati dan te se nadam da ću i u budućnosti sudjelovati u sličnim akcijama.“
  • Mihaela Stanić, 3.a: „Nadam se da smo svojim trudom kroz ovaj tjedan potaknuli mlade na volontiranje i pomaganje drugima te s veseljem iščekujem sljedeću volontersku akciju!“
  • Marta Martini, 3.a: „Ovaj tjedan volontiranja  puno mi je značio jer smo imali priliku pomoći našim sugrađanima kroz razne aktivnosti, smijeh i igru. Također,  stekla sam nova iskustva i saznala da postoji puno mjesta u našem gradu gdje je svaka pomoć dobrodošla. Tjedan volontiranja donio mi je toplinu oko srca i zadovoljstvo što smo i mi, iako smo mladi i neiskusni, mogli pomoći.“
  • Martina Anđić, 3.a: „ Jedno novo iskustvo, ali i zadovoljstvo što u ovo predbožićno vrijeme mogu pomoći drugima. „
  • Iva Škarica, 4.a: „Volontiranje me oduvijek privlačilo, ali nažalost nisam imala priliku puno puta volontirati u svome gradu. Upravo zbog toga ovaj tjedan volontiranja me jako razveselio jer nam je omogućio volontiranje na različitim mjestima, od socijalno ugroženih obitelji, do staraca i djece s poteškoćama. Znajući da naš mali trud može toliko razveseliti one koje posjetimo, radujem se novim mogućnostima za volontiranje. „
  • Laura Lovrinović, 4.a: „Ovotjedno volontiranje pomoglo mi je shvatiti koliko malo je potrebno za usrećiti nekoga. Nadam se da će svi jednom imati tu priliku i da ću i sama nastaviti volontirati nakon ovih blagdanskih dana jer je pomoć uvijek dobrodošla.“

Ovom akcijom dobili smo veliki broj pozitivnih komentara i pohvala te se nadamo da će se sljedeće godine volonterski projekti provesti u još više udruga i s još više učenika volontera.