prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Volontiraj – Doniraj – Educiraj

Projekt „Volontiraj – doniraj – educiraj“ je međunarodni eTwinning projekt koji je započeo u rujnu 2021. i trajao do lipnja 2022., a školske godine 2022./2023. nastavljen je pod nazivom „Volontiraj – doniraj – educiraj 2“.

Autorice projekta su učiteljice Ljiljana Marinjak i Marija Bulut Lukačević iz Osnovne škole Ladimirevci. Zajedno s njima suautorica u projektu je i učiteljica Selma Mahmić iz Bosne i Hercegovine te je time projekt proširen i izvan granica Republike Hrvatske.

U projektu sudjeluje puno partnera iz više država. Projektom se želi približiti djeci volontiranje kao dobrovoljno ulaganje svog vremena bez novčane naknade za dobrobit drugih ili opću dobrobit u svrhu poboljšanje kvalitete života u zajednici. Učenike se potiče na suradnju s lokalnim udrugama i društvima te da organiziraju i sudjeluju u malim volonterskim aktivnostima u školi i izvan nje. Volonterskim angažmanom učenici su aktivno uključeni u društvena zbivanja čime se razvijaju njihove socijalne i organizacijske vještine, empatija, tolerancija, solidarnost i odgovornost.

Projektni partneri imaju mogućnost izabrati i provesti nekoliko predloženih aktivnosti ali i slobodno uvoditi i dodatne aktivnosti koje su u skladu s projektnim ciljevima. Članovi projekta međusobno surađuju koristeći inovativne metode suvremene tehnologije. Vidljive su mnoge dobrobiti projekta: učenici razvijaju vlastite potencijale, unaprjeđuju svoja znanja i vještine, educiraju druge o važnosti volontiranja, razvijaju etičke i moralne koncepte, preuzimaju vlastitu odgovornost te postaju svjesni vlastite vrijednosti. Odgojem za volontiranje se aktivno utječe na razvoj cjelovite osobe spremne za životne izazove, što je imperativ suvremenog pristupa poučavanju. Vrijednost ovoga projekta prepoznala je i Udruge hrvatskih učitelja razredne nastave Zvono te ga je odabrala za pokroviteljstvo. 

Povodom Međunarodnog dana volontera Volonterski centar Osijek – organizacija za društveni razvoj Dkolektiv svake godine dodjeljuje regionalnu godišnju volontersku nagradu na području Slavonije i Baranje pojedincima, organizacijama i školama koje su svojim djelovanjem pokazali najbolje primjere volontiranja u zajednici. S ciljem afirmacije volonterstva kao poželjne društvene vrijednost u području obrazovanja godišnja volonterska nagrada za 2022. godinu pripala je Osnovnoj školi Ladimirevci /Područnoj školi Ivanovci i eTwinning projektu VOLONTIRAJ – DONIRAJ – EDUCIRAJ. Projekt je prepoznat kao najbolji primjer volontiranja u zajednici, a posebno je istaknuta njegova tehnička izvedba. 

Vrijednost projekta je prepoznata i u eTwinning zajednici. Nacionalna organizacija za potporu eTwinningu koja djeluje u sklopu Agencije za mobilnost i programe Europske unije svake godine dodjeljuje prestižnu nagradu COMET za najbolje eTwinningove projekte.

U školskoj godini 2021./2022 u kategoriji niži razredi osnovne škole nacionalnu nagradu COMET za najbolji eTwinning projekt dobio je upravo projekt VOLONTIRAJ- DONIRAJ- EDUCIRAJ. Projekt je predstavljen u sklopu godišnje eTwinningove konferencije koja se održala 22. studenog 2022. Prezentacijski video. 

Autorice su pričale o projektu na drugoj Međunarodnoj konferenciji za učitelje razredne nastave, obrazovne stručnjake i znanstvenike u primarnom obrazovanju Pogled u učionicu – od tradicije do suvremenosti koja se održala u svibnju 2023. godine u Vodicama. Na konferenciji su sudjelovali brojni domaći i inozemni stručnjaci koji se bave područjem odgoja i obrazovanja te je bilo oko 300 hrvatskih i inozemnih sudionika.

Učenici, sudionici projekta,  izvrsno su prihvatili ovaj projekt i rado sudjeluju u svim aktivnostima, o čemu svjedoče i njihove riječi:

“Volontiranje je naša budućnost jer sve više ljudi treba našu pomoć. Volontirati može svatko! Okrenite se oko sebe i vidjet ćete starije koji sami žive pa im odlazak u kupovinu puno znači. Naročito su sretni kad malo s njima popričate jer su usamljeni”.  učenica Lucija

“Volonteri su ljudi u čijim srcima ima vremena za druge.” učenica Sara

 “Volontiranje je za mene lijepa stvar, koju mogu učiniti za osobu ne očekujući ništa zauzvrat. Volonteri su ljudi, koji drugima pomažu u nevolji.” učenica Marta

 “Želimo da naši učenici postanu aktivni građani koji oblikuju društvene promjene te doprinose zajednici i razvoju humanijeg društva”, poručuju autorice projekta.