prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Završetak Erasmus+KA1 projekta ”Abeceda znanosti”

Osnovna škola Bedekovčina završila je još jedan Erasmus+ KA 1 projekt iz programa mobilnost pojedinaca.

Zalaganjem nastavnika i učenika ostvareni su  ciljevi projekta:

  • podizanje razine uspješnosti i izvrsnosti u izvođenju svih oblika nastave kroz primjenu suvremenih, inovativnih, metodičkih i didaktičkih pristupa, s posebnim naglaskom na STEM područje
  • povećanje motiviranosti i zainteresiranosti učenika za STEM područje kroz primjenu suvremenih, inovativnih metodičkih i didaktičkih pristupa, ali i općenito za nastavu i nastavne sadržaje
  • osposobljavanje i profesionalni razvoj učitelja i stručnih suradnika u STEM području kroz ostvarene mobilnosti, tj. upoznavanje s primjerima dobrih praksi u europskim školama, razmjenom iskustava te razvojem umrežavanja.

U mobilnostima je sudjelovalo ukupno šest djelatnica škole: Mirela Juras, Marta Kokolić, Melita Ogrinšak, Danijela Paradi, Lorena Videk i Marica Celjak. Osim navedenih djelatnica projektne aktivnosti su aktivno provodili vrijedni nastavnici i djelatnici naše škole kao što je vidljivo na poveznici.

Sudjelovanjem u aktivnostima mobilnosti u inozemstvu učiteljice su usavršile profesionalne, metodičke, jezične, komunikacijske i interkulturne kompetencije. Nakon sudjelovanja na stručnom usavršavanju u inozemstvu obveza svih sudionika mobilnosti bila je provesti što veći broj diseminacijskih aktivnosti na Učiteljskom vijeću, školskim aktivima, županijskim stručnim vijećima. Posebno ističu sudjelovanje učenika i mentora na nekoliko Znanstvenih piknika, suradnju s Institutom Ruđer Bošković, u projektima Generacija NEXT i NOW…

U diseminacijske aktivnosti uključeni su mediji i društvene mreže. A na poseban način su sve provedene aktivnosti dijelili s učiteljima na e-Twinningu, a isto tako su stečena znanja primjenjivali u novim projektima, kako e-Twinning tako i autorskim školskim projektima –„Težimo izvrsnosti“ – tri godine za redom održan je i Kamp OŠ Bedekovčina.

U srijedu, 20. rujna 2023. godine, preko online platforme Zoom, održan je međunarodni susret škola s kojima je posljednjih godina OŠ Bedekovčina uspostavila suradnju. Tema susreta je bila razmjena primjera dobre prakse iz STEM područja. U razmjeni iskustava iz područja STEM-a sudjelovale su osnovne i jedna srednja škola iz Poljske, Turske, Srbije i Hrvatske. Susret je trajao oko sat i pol, sudionice su na engleskom jeziku predstavile u 10-ak minuta aktivnosti iz STEM područja kojima se bave u svojim školama.

Završetak projekta obilježila je još jedna diseminacijska aktivnost – online susret na koji  su pozvane sve osnovne škole te ustanove iz KZŽ i šire. Koordinatorica projekta Marta Kokolić i ravnatelj Ivan Paradi predstavili su glavne projektne aktivnosti, rezultate evaluacije, općenito Erasmus aktivnost škole te Kurikulum Težimo izvrsnosti – Abeceda znanosti kao rezultat projekta. Ujedno to je bio poziv svima da se uključe u ovakve i slične aktivnosti i na taj način unaprijede nastavu u svojim školama.