Dan ružičastih majica (Pink Shirt Day) obilježava se svake posljednje srijede u veljači, a njegovo je obilježavanje započelo u Kanadi 2007. godine kao odgovor na čin vršnjačkog nasilja. Sve je započelo kada je jedan učenik postao meta ismijavanja i zlostavljanja samo zato što je nosio ružičastu majicu u znak podrške svojoj majci koja se borila s teškom bolešću. Kako bi mu pružili podršku i poslali poruku protiv nasilja, dvojica prijatelja odlučila su poduzeti akciju – kupili su i podijelili ružičaste majice svojim vršnjacima, potaknuvši cijelu školu da ih nosi kao znak solidarnosti. Njihova se inicijativa brzo proširila i prerastala u globalni pokret, koji danas okuplja škole i zajednice diljem svijeta u borbi protiv vršnjačkog nasilja.
Povodom dana koji potiče svijest o problemu nasilja među mladima i promovira vrijednosti tolerancije, prihvaćanja i međusobnog poštovanja, učenici su izradili prigodan pano, koji vizualno i simbolično prikazuje borbu protiv nasilja te ukazuje na važnost njegovanja pozitivnih vrijednosti. Na jednoj strani panoa nalazi se veliko stablo sa zelenim listovima, koji predstavljaju pozitivne i poticajne poruke. Svaki list nosi riječi ohrabrenja, podrške, ljubavi i prijateljstva, podsjećajući učenike na važnost suosjećanja i međusobnog poštovanja. “Budi prijatelj, ne promatrač!”, “Svi zaslužuju poštovanje!”, “Lijepa riječ otvara sva vrata!” – samo su neke od poruka koje su krasile listove i poticale na razmišljanje o važnosti dobrote, razumijevanja i podrške među vršnjacima. Smeđi listovi pri dnu panoa simboliziraju negativne riječi i ponašanja koja želimo odbaciti – uvrede, isključivanje, vrijeđanje i sve oblike nasilja. Otpali listovi ukazuju kako takvim postupcima nema mjesta u zdravom i podržavajućem okruženju.
Drugi dio panoa osmišljen je kao interaktivni kutak, gdje su svi učenici škole imali priliku napisati svoje misli na male ružičaste majice koje simboliziraju suosjećanje, osjetljivost i mir. Njihove su poruke sadržavale riječi podrške, ljubavi, prijateljstva, hrabrosti i poštovanja, a mnogi su istaknuli i važnost međusobne pomoći i razumijevanja kroz rečenice poput “Podrška mijenja svijet!”, “Budi onaj koji širi dobrotu!”, “Svatko zaslužuje biti prihvaćen!”. Na taj su način učenici sudjelovali u stvaranju zajedničkog prostora pozitivnih misli i poruka, pokazujući koliko je važno stati u obranu slabijih i pružiti ruku onima kojima je podrška potrebna. Učenici su rado sudjelovali u ovoj aktivnosti, svjesni moći pozitivnih riječi i njihovog snažnog utjecaja na one koji se osjećaju nesigurno, neprihvaćeno ili ugroženo. Svaka ispisana poruka, svaka podrška pružena kroz riječi i geste, doprinosi stvaranju sigurnijeg i toplijeg školskog okruženja, gdje svi učenici mogu rasti i razvijati se bez straha od osude ili nasilja. Shvatili su kako zajedništvo, empatija i hrabrost mogu učiniti veliku razliku te kako se samo zajedničkim trudom može izgraditi školska zajednica u kojoj vladaju razumijevanje, prihvaćanje i međusobna podrška.
Kroz ovaj su simbolični čin, učenici dokazali da su spremni biti glas promjene i da prava snaga leži u zajedništvu, hrabrosti i spremnosti da širimo dobrotu. Njihove su poruke odjeknule školskim hodnicima, šaljući jasnu i snažnu poruku – nasilje nema mjesto u našoj školi i svi zaslužuju sigurno i pozitivno okruženje.