
Učenici 5. i 7. razreda, uz vodstvo nastavnice Ivane Kruljac, kroz niz kreativnih i edukativnih radionica istraživali su povijest i primjenu glagoljice te razvijali svoje umjetničke i jezične vještine. Hrvatska glagoljica povijesno je hrvatsko pismo, jedan od nezaobilaznih simbola nacionalnoga identiteta i višestoljetne uljudbe, na temelju kojega smo i danas prepoznatljivi i jedinstveni u Europi i svijetu.
Proglašenje tog dana inicirao je Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, koji je 22. veljače odabrao kao spomen na dan kada je 1483. godine tiskana prva hrvatska knjiga – „Misal po zakonu rimskoga dvora”, a Hrvatski je sabor prošle godine donio odluku o proglašenju toga spomendana.
Cilj radionica bio je približiti učenicima glagoljicu kao važan dio hrvatskog identiteta i kulturne baštine, ali i potaknuti ih na kreativno izražavanje kroz likovne i jezične aktivnosti.


Kroz umjetnički izražaj učenici su oslikavali različite životinje, dodajući im glagoljske natpise i ukrase. Ova radionica spojila je likovno izražavanje s učenjem pisma, a rezultat su bili jedinstveni i šareni radovi koji su pokazali kreativnost i marljivost učenika. Radionice su prošle u veselom, motivirajućem i stvaralačkom duhu, a učenici su pokazali izniman interes za glagoljicu. Kroz praktične aktivnosti naučili su nešto novo o ovom posebnom pismu i njegovoj ulozi u hrvatskoj povijesti. Svi radovi učenika ostaju izloženi u školi kako bi i ostali mogli vidjeti njihova kreativna ostvarenja. Nastavljaju čuvati i promicati bogatu hrvatsku kulturnu baštinu!