U planinama Uzbekistana arheolozi su uz pomoć laserske tehnologije za mapiranje na daljinu identificirali dva izgubljena grada koja su napredovala duž legendarnog trgovačkog puta Puta svile od 6. do 11. stoljeća nove ere.

U planinama Uzbekistana arheolozi su uz pomoć laserske tehnologije za mapiranje na daljinu identificirali dva izgubljena grada koja su napredovala duž legendarnog trgovačkog puta Puta svile od 6. do 11. stoljeća nove ere.
Znanstvenici u Brazilu objavili su otkriće jednog od najstarijih fosila na svijetu za koji se vjeruje da pripada drevnom reptilu starom oko 237 milijuna godina koji bi mogao pomoći u objašnjenju uspona dinosaura.
Dok je obnavljao svoj stari vinski podrum, vinogradar u Gobelsburgu u Donjoj Austriji iskopao je velike kosti za koje isprva mislio da su komadi drveta. No kako se ispostavilo, riječ je o kosturima mamuta starim tisućama godina.
Pozornost učenika 1. b razreda OŠ kraljice Jelene i dalje zaokuplja projekt “Solin, grad koji volim!”.
Peruanski arheolozi pronašli su u Limi mumiju staru oko 3.000 godina, što je najnovije otkriće u andskoj zemlji iz vremena prije dolaska španjolskih konkvistadora.
Kao i svake godine, početkom svibnja, Arheološki park Andautonija u Ščitarjevu otvara svoja vrata posjetiteljima. Arheološki park Andautonija je otvoren svake subote i nedjelje od 12 do 18 sati do 31. listopada 2023. godine.
Egipat je obnovio, dokumentirao i za turiste otvorio grobnicu dostojanstvenika Merua iz razdoblja Srednjeg egipatskog kraljevstva koja je postala dosad najstarije mjesto otvoreno za javnost na zapadnoj obali Luksora, gdje se nalaze neki od najspektakularnijih faraonskih spomenika, a među njima i Dolina kraljeva.
U lučici Valbandon u općini Fažana, nedaleko Pule, tijekom gradnje obalnog zida, pronađeni su iznimno važni arheološki nalazi, ne samo za Istru nego i Hrvatsku.
Na prvoj međunarodnoj znanstveno-stručnoj konferenciji o vučedolskoj kulturi predstavljeni su iznimno vrijedni nalazi – pronađena je bogata prapovijesna grobnica s ostacima najmanje 19 pokojnika.
U podmorju Sukošana, na samo dva metra dubine, zadarski arheolozi otkrili su više od dvije tisuće godina star rimski drveni brod, potvrdio je ravnatelj Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju Zadar Mladen Pešić, koji je ujedno i voditelj opsežnog istraživanja.