biologija
Sudjelovanje u projektu Biosigurnost i biozaštita – školska godina 2022./2023.

Izbijanjem pandemije virusa SARS-CoV-2 uočena je važnost dodatne edukacije učenika, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika o navedenom problemu. Važnost promicanja vrijednosti očuvanja ljudskoga zdravlja i prevencije zaraznih bolesti bio je glavni poticaj za pokretanje ovoga projekta kako bi se u osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj uvelo poučavanje o sadržajima vezanima uz biosigurnost i biozaštitu.

Kada su ptice izgubile zube?

Zanemarimo li ilustracije sportskih maskota, ptice zapravo nemaju zube. No, nedostatak zubi evoluirao je i kod nekih drugih kralježnjaka: kornjača, mravojeda, kitova usana te ljuskavaca, a tu su i sisavci poput afričkih mravojeda, ljenivaca i pasanaca koji imaju zube, ali bez zaštitne cakline.

Mendel i genetika

Ljudi su oduvijek znali da se fizičke osobine nasljeđuju od roditelja. Međutim, proces nasljeđivanja bio je nepoznat sve dok ga nije razotkrio austrijski svećenik i znanstvenik Gregor Mendel.

Kako su živjeli prvi sisavci

Krajem perma, nakon najvećeg izumiranja u povijesti Zemlje, razvila se skupina gmazova nalik na sisavce (Therapsida). Imali su obilježja sisavaca poput sjekutića, očnjaka i kutnjaka.

Zašto su pande crno-bijele

Osim što su jedne od omiljenijih životinja ljudima diljem svijeta, ovi usporeni žvakači bambusa posebni su po još jednom karakterističnom obilježju – njihovoj boji.

Scenarij poučavanja Bogatstvo boja i mirisa – ideje za provedbu aktivnosti iz biologije za 7. razred

Ostalo je samo nekoliko dana prije početka nove školske godine koja će biti znantno drukčija od prethodnih. U želji da vam omogućimo raznovrsne sadržaje koji će obogatiti i osuvremeniti nastavu i gradivo donosimo vam scenarij poučavanja pod nazivom “Bogatstvo boja i mirisa”. Scenarij sadrži inovativne i kreativne ideje kako u nastavi Biologije s učenicima 7. razreda možete obraditi temu o kritosjemenačama.

Učeći više o okolišu, bolje ćemo ga čuvati!

Danas, kad smo suočeni s velikom količinom informacija od kojih poneke baš i nisu lijepe, većina ih je vezana uz dvije stvari: informatika (nastava na daljinu, online rad od kuće i još mnogo toga) i biologiju (zdravlje, higijenu, prehranu pa i pandemiju virusa). Međutim, jedna je od zanimljivih stvari upravo veza između biologije i informatike.

Once Upon a Time

Kao temu godišnjega projekta Osnovna škola Vladimir Nazor u Čepinu odabrala je bajke. Projekt naziva ‘Bajka u školi’ svoju je krunu trebao imati u periodu oko Dana škole, što je krajem svibnja. Budući da su mjere sprječavanja pandemije onemogućile zamišljenu izvedbu većinu planiranih školskih aktivnosti, i ovaj je projekt doživio prilagodbu u smislu digitalizacije.

dodati Monika Pavić i Maja Jurić -babajja