igra
Kako se igra “školica”

Jedna od najrasprostranjenijih dječjih igara – školica, svoje početke bilježi još u starome Rimu. Igra je prepoznatljiva po kućicama s brojevima iscrtanim kredom na pločniku u koje se baca kamenčić i koje treba ispreskakati na jednoj nozi.

Terapija igrom

Terapija igrom (play therapy) je psihoterapijski pravac utemeljen na teorijskim postavkama Virginie Axline, Carla Rogersa, Donalda Winnicota, Violet Oaklander. Njihove teorijske postavke ističu da su djeca sposobna, od najranije dobi, donositi odluke i preuzimati odgovornost u skladu s njihovom dobi i sposobnostima.

Tri igre istraživanja emocija za najmlađe

Ljude su oduvijek zanimale emocije, a znanstvenici i stručnjaci opisali su ih i klasificirali na vrlo različite načine. Međutim ovih se šest emocija može smatrati osnovnima: sreća, iznenađenost, tuga, ljutnja, gađenje i strah. Među ostalim emocijama tu su krivnja, sram, olakšanje, oduševljenje, ljubav i dr. Te različite emocije mogu se osjetiti na različitim mjestima u tijelu, a moguće je osjećati i mnogo emocija istodobno.

Međunarodni dan obitelji

Međunarodni dan obitelji proglasili su Ujedinjeni narodi 1989. godine, a u svijetu je prvi put obilježen 15. svibnja 1994. godine pod sloganom “Da obiteljski dan ne čine stvari nego srdačni odnosi roditelja i djece.”

Glazbene igre u nastavi

Prvi su se oblici glazbenog obrazovanja, s posebnim naglaskom na glazbene igre, pojavili već kod najstarijih civilizacija starog Istoka. Glazba se u Ateni smatrala snažnim sredstvom ljudskog razvoja i kako bavljenje istom čovjeka čini boljim i plemenitijim bićem. U poznatom spartanskom odgoju, glazba je pak korištena kao snažno sredstvo razvijanja borbenog duha i pripremu vojnika za bitke.

Inovativna dječja igra na otvorenom

Moji učenici, trećaši iz Područne  škole Budimci (OŠ Hinka Juhna Podgorač) osmislili su novu igru koja ne uključuje računala, mobitele, tablet, već samo i  isključivo dobru volju, dječju zaigranost i malo natjecateljskog duha. Prikupili smo potreban materijal kod kuće uz pomoć roditelja i baka, izradili igru u školi, osmislili pravila te jedva čekali zaigrati ju. Podijeliti ju žele sa svim zainteresiranim, zaigranim malim i velikim svijetom.

Inovativna dječja igra na otvorenom

Šah u školi: neznanje u šahu!

Kako se prastara ova igra, koja znatno razvija intelektualne sposobnosti, uvukla u Osnovnu školu Sesvetska Sopnica i u njoj stvara pukotine u nesnalaženju i netoleranciji. Nadamo se da će ovo pobjedničko otvaranje donijeti brojne rezultate na šahovskom i nešahovskom polju!