informacije
Završeni peti Dani medijske pismenosti

Završili su peti Dani medijske pismenosti održani pod motom “Misli svojom glavom u medijskom labirintu”. Održani su od 2. do 8. svibnja u organizaciji Agencije za elektroničke medije i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, u suradnji s brojnim partnerima i uz podršku Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Panel rasprava “Suzbijanje širenja lažnih informacija”

Panel rasprava “Suzbijanje širenja lažnih informacija”, koju zajednički organiziraju Ured za udruge, kao Nacionalna kontakt točka programa Građani, jednakost, prava i vrijednosti (CERV) i Kuća ljudskih prava Zagreb, održava se u Novinarskom domu u Zagrebu 27. travnja, od 12 do 13,30 sati, a dio je Godišnje konferencije o ljudskim pravima.

Učimo o opasnostima na internetu

Ova tema obuhvaća sve aspekte dijeljenja osobnih informacija putem interneta – od društvenih mreža, kupovine putem interneta, primanja i dijeljenja  vlastitih i tuđih osobnih podataka poput fotografija putem različitih aplikacija za dopisivanje ili društvenih mreža.

Šalabahter za provjeru informacija

Brošuru su u sklopu 4. Dana medijske pismenosti objavili Agencija za elektroničke medije i UNICEF, a u njoj ćete pronaći pregled ključnih informacija i koncepata potrebnih za razumijevanje problema dezinformacija te prijedloge vježbi i zadataka, prvenstveno namijenjenih srednjoškolcima i učenicima viših razreda osnovne škole.

Suradnja između roditelja i učitelja

Jedna od bitnih odrednica pedagoški djelotvorne škole je razvijena suradnja s roditeljima. Ukratko, suradnja predstavlja zajedničko djelovanje i pregovaranje koje je usmjereno prema nalaženju rješenja, odnosno novog, zajedničkog polazišta.

Obilježavanje Međunarodnog dana zaštite životinja

U sklopu eTwinning projekta “Balkan Kids Tube Fest” učenici 4. a razreda Osnovne škole “Antun i Stjepan Radić” Gunja zajedno s učiteljicom Jelenom Cvijović i knjižničarkom Anitom Tufekčić obilježili su i Međunarodni dan zaštite životinja.

Reklame u medijima – Dani medijske pismenosti 2021.

Godina 2021. je godina mnogih dobrih i manje dobrih događanja koja u svakom dijelu zahtijevaju pametan i odmjeren pristup u obrazovanju djece i mladih. Dostupnost različitih informacija, primjerenih i neprimjerenih, u mnogome utječu na njihova razmišljanja postupke. Učenici trebaju naučiti razlikovati informacije i medije koji poruke šalju i ujedno biti osposobljeni procijeniti važnost i točnost informacija.

Mladi vozači u cestovnom prometu

Sigurnost prometa u najvećem dijelu bavi se zapravo prometnim nesrećama kao elementom sustava, koje se ističu kao jedan od najvećih negativnih učinaka prometa na društvo. One se smatraju prvim uzrokom smrti mladih ljudi, odnosno mladih vozača, stoga je tom problemu potrebno posvetiti veliku pažnju.

Fabularna piramida i “grafitni zid”

Kompozicija književnog djela predstavlja način na koji je to djelo napisano. Vanjskom kompozicijom promatramo tekst i njegove vanjske činjenice, dok unutarnjom kompozicijom dijelimo tekst na pojedine dijelove ovisno o radnji. Upravo je unutarnja kompozicija ono na čemu treba raditi s učenicima kako bismo ih osposobili za što lakše proučavanje sadržaja nekog teksta.