U utorak, 21. siječnja 2025. godine u Knjižnici Sesvete u 17.30 sati održat će se književni susret s književnicom Sanjom Pilić.
![Književni susret s književnicom Sanjom Pilić](https://www.skole.hr/wp-content/uploads/2025/01/shutterstock_210167662.jpg)
U utorak, 21. siječnja 2025. godine u Knjižnici Sesvete u 17.30 sati održat će se književni susret s književnicom Sanjom Pilić.
Besplatne programe učenja kineskog jezika za djecu organizira Konfucijev institut Sveučilišta u Zagrebu.
Čitateljski klub “Čitafora” organizira jedanaesti natječaj za najljepše ljubavno pismo u tri kategorije: za učenike osnovnih škola, za učenike srednjih škola i za odrasle.
U završnom tjednu nastave u prvom polugodištu učenici četvrtoga razreda VI. osnovne škole Varaždin proveli su dva sata hrvatskoga jezika u školskoj knjižnici gdje su na kreativan način interpretirali lektiru Priče iz davnine Ivane Brlić-Mažuranić uz podršku svojih učiteljica i stručne suradnice knjižničarke.
Učenici prvih razreda OŠ don Lovre Katića iz Solina, ove su školske godine po prvi put zakoračili u svijet slova, riječi i rečenica čijim nitima će tkati čarobne svjetove mašte i kreativnosti vješto pospremljene u slikovnice i priče s kojima će se u svom školovanju susresti. Spretno osmišljenim aktivnostima učiteljice Ivana Sedlar i Fani Vidović uvele su svoje prvašiće u svijet čitanja trudeći im približiti spoznaju izuzetne važnosti knjiga i slikovnica kao zvijezda vodilja kroz njihov obrazovni svijet.
Projekt Naša mala knjižnica provodi se u 1. a razredu Osnovne škole Siniše Glavaševića u Vukovaru pod vodstvom učiteljice Jasne Panza, u suradnji s knjižničarkom.
Danas slavimo čarobna mjesta gdje svaka priča počinje – dječje knjižnice! U sklopu Mjeseca hrvatske knjige, koji se ove godine obilježava od 15. listopada do 15. studenog, a pod temom Slova stvaraju riječ, a riječi priču s posebnim veseljem slavi 16. listopada, dan posvećen dječjim knjižnicama.
Prije pojave pisma ljudi su informacije pohranjivali u glavi. Pisanje je bilo izumljeno prvenstveno radi očuvanja informacija, kako bi se mogle prenijeti na druge ljude i tek je kasnije ono postalo sredstvom osobnog izražavanja.
Dosezi u tehnologiji, znanosti i arhitektonskome dizajnu preobrazili su knjižnice širom svijeta u futuristička remek-djela. Dinamična pročelja te sredstva i prostori, kao što su oni namijenjeni za stvaranje podcastâ i razvijanje računalnih igara, stvorili su od knjižnica suvremena okruženja koja privlače nove korisnike, osobito one rođene u 21. stoljeću.
S Tošom kroz Zagreb projekt je školske knjižnice Tehničke škole Ruđera Boškovića nastao u suradnji s nastavnicom povijesti Ivanom Čavec, nastavnicom engleskoga jezika Mašom Kohut, nastavnicom hrvatskoga jezika Snježanom Čanađija, stručnom suradnicom psihologinjom Margaretom Kovač, Arhivom Tošo Dabac i Muzejom suvremene umjetnosti iz Zagreba.