roditelj
Uloga slikovnica u odgoju i obrazovanju djeteta

Suradnja između roditelja i učitelja

Jedna od bitnih odrednica pedagoški djelotvorne škole je razvijena suradnja s roditeljima. Ukratko, suradnja predstavlja zajedničko djelovanje i pregovaranje koje je usmjereno prema nalaženju rješenja, odnosno novog, zajedničkog polazišta.

Uloga slikovnica u odgoju i obrazovanju djeteta

Kako kvalitetno komunicirati s tinejdžerima?

Većina roditelja sa strahom reagira na ulazak djeteta u pubertet. Prisjećajući se naših mladenačkih godina, znamo da odgajanje adolescenata nije jednostavno i postavljamo si niz pitanja, primjerice što učiniti kad se uvučemo u još jednu svađu oko prijatelja, odjeće ili izlazaka?

Uloga slikovnica u odgoju i obrazovanju djeteta

Teorija izbora u odnosu prema tinejdžeru

Iako vjerojatno tako ne mislite, ali slagati se s tinejdžerom nije ništa teže sada nego dok je ona ili on bio mlađi. Činjenica da imate poteškoća u odnosu sa svojim tinejdžerom posljedica je vašeg ponašanja prema njemu. Tinejdžer se ponaša drugačije jer je stariji i osjeća se važnim. Njegovo je izazivajuće ponašanje normalno.

Zahtjevna djeca

Tvrdoglava, svojeglava, prkosna, inatljiva, slobodna, samovoljna, čelične volje, silovita, odlučna, slobodnoga duha ili jednostavno teška, postoje djeca koju je izuzetno teško dobro odgojiti. Lako je s pokornom, dobrom i slatkom djecom. Njihov odgoj jednostavno kao da se događa sam od sebe. Postupno ga prilagođujemo. Vidimo kako se vjetar mijenja i prema tome mijenjamo pravac kretanja.

Uloga slikovnica u odgoju i obrazovanju djeteta

Upravljanje ljutnjom u odnosu prema tinejdžerima

Tinejdžeri se ljute na roditelje, a roditelji se ljute na tinejdžere. Ponekad i jedni i drugi govore stvari koje onog drugog mogu povrijediti i nanijeti mu veliku bol. Ljutnju osjećamo kada kod drugih nailazimo na ono što je za nas negativno ponašanje. Roditelji se ljute na tinejdžere kada ovi učine ili kažu nešto što roditelji smatraju neprihvatljivim. Tinejdžeri se ljute na roditelje kada ponašanje roditelja nepošteno ili sebično.

Roditelj + tinejdžer = prijateljstvo

Odnos između roditelja i djeteta u doba adolescencije se obično može opisati kao rat generacija. Da to tako mora biti, misle mnogi roditelji, ali uz malo truda ratna zona može postati polje mira i prijateljstva. Naravno, ne postoji čarobni štapić kojim bismo zamahnuli i jednim pokretom riješili sve probleme u komunikaciji i odnosima s voljenim djetetom. Umjesto toga, čarobna formula je prilično duga i zahtjevna, ali kada se sprovede, daje izuzetne rezultate.

Odgojni stilovi u roditeljstvu

Stil roditeljstva predstavlja stav koji roditelji imaju o odgoju, koriste li kazne i kako, koja će ponašanja poticati, a koja braniti, hoće li dijete biti u centru njihove obitelji ili ne. Stil roditeljstva utječe na dijete, na razvoj njegovih sposobnosti i ličnosti.