tinejdžeri
Aktivno slušanje

Slušanje je jedna od najvažnijih vještina čovjeka. Koliko dobro možete slušati ima veliki utjecaj na kvalitetu vašeg odnosa s drugima. Mislite da je slušati jednostavno? Studije pokazuju da prosječan čovjek pamti između 25 % i 50 % onoga što čuje.

Savjeti kako pomoći zaboravnim tinejdžerima

Tinejdžeri često vode bitku sa zaboravljivošću i organizacijom školskih i izvanškolskih obveza i aktivnosti. Potreba za sve učestalijim druženjima s vršnjacima, izlascima, društvene mreže, brojnije obveze i odgovornosti pogoduju zaboravljivosti. Donosimo vam nekoliko praktičnih savjeta kako možete pomoći tinejdžerima u boljoj organizaciji vremena.

Zašto je tinejdžerima ujutro teško ustati iz kreveta?

Negdje oko početka puberteta nešto se čudno dogodi s našim unutarnjim biološkim satom. Odjednom počinje produljivati svoj “rad” što uzrokuje da je tinejdžerima teško zaspati navečer. Kada dođe vrijeme za počinak, tijelo ih jednostavno “tjera” da ostanu budni još par sati.

Kako kvalitetno komunicirati s tinejdžerima

Većina roditelja sa strahom reagira na ulazak djeteta u pubertet. Prisjećajući se naših mladenačkih godina, znamo da odgajanje adolescenata nije jednostavno i postavljamo si niz pitanja, primjerice što učiniti kad se uvučemo u još jednu svađu oko prijatelja, odjeće ili izlazaka?

Samopouzdanje tinejdžera

Zatvorite oči i zamislite da ste ponovo tinejdžer. Sjetite se kako ste očajno željeli biti prihvaćeni među školskim prijateljima i izgledati što je više moguće „cool“.

Što sve brine tinejdžere?

Često je mišljenje kako djeca i tinejdžeri žive bezbrižan život u kojem nema briga i strahova. Djeca mlađe dobi proživljavaju različite strahove i nisu u potpunosti svjesni stvarnosti i svakodnevnice koja ih okružuje.

Što učiniti kada se tinejdžer neprikladno ponaša prema roditeljima?

Na sami spomen puberteta, velik broj roditelja osjeti paniku i strah od promjena koje će njihov tinejdžer proći i koje će se odraziti na ponašanju najviše usmjerenom prema roditeljima. Uobičajeno je mišljenje da su svi tinejdžeri problematičnog ponašanja od bezobzirnog i neprikladnog odgovaranja, nepoštivanja i kršenja pravila, skloni pogrešnim i neispravnim odlukama i dr.