tinejdžeri
Samopouzdanje tinejdžera

Zatvorite oči i zamislite da ste ponovo tinejdžer. Sjetite se kako ste očajno željeli biti prihvaćeni među školskim prijateljima i izgledati što je više moguće „cool“.

Što sve brine tinejdžere?

Često je mišljenje kako djeca i tinejdžeri žive bezbrižan život u kojem nema briga i strahova. Djeca mlađe dobi proživljavaju različite strahove i nisu u potpunosti svjesni stvarnosti i svakodnevnice koja ih okružuje.

Što učiniti kada se tinejdžer neprikladno ponaša prema roditeljima?

Na sami spomen puberteta, velik broj roditelja osjeti paniku i strah od promjena koje će njihov tinejdžer proći i koje će se odraziti na ponašanju najviše usmjerenom prema roditeljima. Uobičajeno je mišljenje da su svi tinejdžeri problematičnog ponašanja od bezobzirnog i neprikladnog odgovaranja, nepoštivanja i kršenja pravila, skloni pogrešnim i neispravnim odlukama i dr.

Kako kvalitetno komunicirati s tinejdžerima?

Većina roditelja sa strahom reagira na ulazak djeteta u pubertet. Prisjećajući se naših mladenačkih godina, znamo da odgajanje adolescenata nije jednostavno i postavljamo si niz pitanja, primjerice što učiniti kad se uvučemo u još jednu svađu oko prijatelja, odjeće ili izlazaka?

Kako kvalitetno komunicirati s tinejdžerima?

Savjeti kako pomoći zaboravljivim tinejdžerima

Tinejdžeri na prelasku iz osnovne u srednju školu često vode bitku sa zaboravljivošću i organizacijom školskih i izvanškolskih obveza i aktivnosti. Potreba za sve učestalijim druženjima s vršnjacima, izlascima, društvene mreže, brojnije obveze i odgovornosti pogoduju zaboravljivosti. Donosimo vam nekoliko praktičnih savjeta kako možete pomoći vašem tinejdžeru u boljoj organizaciji vremena.

Kako kvalitetno komunicirati s tinejdžerima?

Kako preživjeti tinejdžersko razdoblje (prvi dio)

Vaše je dijete ušlo u razdoblje puberteta. Nakon uspješnih prvih koraka, zubića, odlaska u vrtić i prebrođenih nižih razreda osnovne škole, svi roditelji gotovo u strahu očekuju razdoblje u kojem njihovo dijete postaje tinejdžer i time ulazi u najosjetljivije godine svog odrastanja. Do nedavno tiho dijete, koje kao da se još jučer u svojoj sobi igralo igračkama, preko noći postala je mlada osoba koja vodi dugačke razgovore na telefonu, uređuje se satima u kupaonici i traži dopuštenje kako bi navečer što dulje moglo ostati vani. Mnogi su roditelji manje spremni na promjene nego što su to voljni priznati.